Policija traži krivca za ovu brutalnost. Riječ je o barskim kornjačama koje nisu agresivne niti su prijetnja drugima. Zapravo su vrlo korisne životinje
Kornjače nabili na kolac: 'Ovo je za svaku osudu, one se ne mogu ni braniti. Nikad to nisam vidio'
Nažalost, takvo što se odvija svaki dan u ljudskoj agresiji, koliko god mi to negirali. Ako su takvo što učinili mladi, željeli su poslati poruku drugima da su opaki i da im se treba sklanjati s puta.
Ovako je gnjusni čin ubijanja barskih kornjača u Parku prirode Lonjsko polje komentirao psihijatar Ante Bagarić iz Klinike za psihijatriju Vrapče.
U ponedjeljak je otkriveno kako je netko ondje četiri lešine nabio na kolac. Iz Policijske uprave sisačko-moslavačke potvrdili su nam kako njihovi kriminalisti i dalje istražuju slučaj. Pomažu im i rendžeri koji nadziru park, a uprava je pomoć tražila i od Ministarstva zaštite okoliša. Traže ih odgovore o stanju populacije ove vrste kornjače te utjecaja divljačkog čina na njih.
- U zaštiti prirode trebamo pomoć stanovnika naselja u Parku prirode i oko njega te naših posjetitelja. I ovim putem ih pozivamo da nam jave čim u zaštićenom području Lonjskog polja uoče i najmanju ugrozu prirode - rekli su nam iz Parka prirode Lonjsko polje.
To im je posebno bitno jer se brinu za oko 500 četvornih kilometara terena te im je svaka prijava bitna.
Svim time je zgrožen i biolog Toni Koren iz Udruge Hyla, koja proučava i štiti vodozemce i gmazove u Hrvatskoj.
POGLEDAJTE VIDEO: Kornjača Diego ide u mirovinu
Pokretanje videa...
- Nikad se nismo susreli s takvim činom te je to za svaku osudu. Barska kornjača je vrsta koja je zaštićena u Hrvatskoj i na razini EU. Nije agresivna i ne predstavlja nikakvu prijetnju ribičima i ljudima. Najlošije je što ona čovjeku ne može pobjeći i ne može se braniti - kaže Koren.
Dodao je kako je korisna jer se hrani kukcima i održava zdrav ekosustav. Od prirodnih neprijatelja, kao što su divlje svinje, čagljevi i lisice brani se bijegom ili ih pokušava odbiti smradom svog izmeta.