Još ovaj tjedan traju maturalni ispiti. Ove godine maturalnom ispitu pristupilo je oko 31.000 učenika, od čega oko 12.400 gimnazijalaca
Što odgovoriti na pitanje: "Što ću biti kad odrastem?"
Prošle godine fakultete je upisalo 28.605 studenata, pretpostavljamo da se ni ove godine broj neće previše mijenjati. Glavnina studenata odabire društvene znanosti (ekonomija i pravo) te tehničke znanosti (elektrotehnika, računarstvo i strojarstvo).
Kako odabiremo željeni studij?
Neki po inerciji jer “tamo ide većina mojih prijatelja“ tj. prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje 37% učenika zna da će studirati, ali ne zna što. Svega 18% učenika točno zna koji fakultet želi upisati. I stvarno kako odlučujemo o svojoj budućnosti?
Kao prvo trebalo bi izabrati područje zanimanja – tehnički, društveni ili humanistički studij, prirodne znanosti, umjetničko područje…
Drugi korak – gdje su najveće šanse za upis, obzirom na postignut uspjeh u srednjoj školi/ gimnaziji.
Treći korak i najvažniji bi trebao biti – koje je to zanimanje koje je atraktivno danas i koje će biti atraktivno i u budućnosti (ovo je najteže).
Za 10 – 20 godina, radna mjesta i način na koji obavljamo svoj posao, vjerojatno će se značajno razlikovati od današnjeg. Također, razvit će se i nova zanimanja koja danas ne postoje.
Što kaže tržište rada danas?
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, najviše nezaposlenih među onima s višom stručnom spremom i visokom stručnom spremom ima među ekonomistima, pravnicima, odgojiteljima predškolske djece, upravnim pravnicima te učiteljima razredne nastave.
Kakve su prognoze?
U principu zanimanja budućnosti su uglavnom specijalistička (posebna znanja i vještine), administrativna zanimanja i sva ona koje će moći obavljati kompjutori uglavnom će se ukinuti ili će biti vrlo slabo plaćena.
Listu zanimanja nećemo nabrajati, jer svaki izvor ima neku svoju listu. Uglavnom, bolju perspektivu imaju oni koji su ili će izabrati tehnička zanimanja.
Bez obzira koju razinu školovanja odabrali, ne smijete zaboraviti na cjeloživotno obrazovanje jer ono povećava konkurentnost i mogućnost zapošljavanja.
Nalazimo se u razdoblju značajnih informatičkih promjena, ono što smo znali jučer, već je danas zastarjelo.
Malo je onih sretnika koji od djetinjstva znaju što će biti kad odrastu, ali zato kada s 18 godina biramo svoje zanimanje neka to bude pametno. Zapravo i ako pogriješimo, tko kaže da se to ne može ispraviti, samo neka bude na vrijeme.
O autoricama
Ana i Danijela su ekonomske stručnjakinje koje su iskustvo stekle radom u bankarstvu, autorice su knjige "Tajne uspješnog poslovanja – vodič za srednja i mala poduzeća" (download/preuzimanje) i bloga "Novac i djeca" u sklopu Blogosfere Večernjeg lista. Također, u sklopu njihovog novopokrenutog projekta "Hrvatski institut za financijsku edukaciju", možete se informirati o financijskoj pismenosti. Svojim savjetima će vam pomoći da što bolje upravljate svojim financijama.