Razmislite što pišete na internetu! Riječi jesu bit ne i mogu povrijediti, a šteta može biti nepopravljiva. Prijetnje i vrijeđanje nisu dio odrastanja...
Nasilje na internetu: Ne vrijeđaj druge i izbjegni uvrede
Gotovo da nema djeteta koje već u višim razredima osnovne škole nema otvoren profil na Facebooku. I gotovo da nema djeteta koje nije doživjelo online uvrede - bile one benigne, u šali od prijatelja, ili pravo maltretiranje vršnjaka. Cyberbullying (nasilje na internetu) nažalost je vrlo raširena pojava i može ostaviti teške posljedice na dijete.
Slučaj djevojčice (15) iz Zagorja koja se ubila prije nekoliko dana zgrozio je sve. Pogotovo kad su njezini prijatelji kao mogući razlog naveli internetsko nasilje. Djevojčica je imala otvoren profil na mreži Ask.fm. Ondje su je vrijeđali, psovali, omalovažavali i prijetili joj. Čini se kako je javnost i laka dostupnost Facebooka počela smetati tinejdžerima pa sve češće bježe na druga mjesta koja roditelji teže kontroliraju. Jedno od njih je Ask.fm.
Ondje svatko može pristupiti bilo čijem profilu i anonimno mu govoriti što želi. Dječja psihologica dr. Gordana Buljan Flander rekla je da su napadači na internetu puno okrutniji nego uživo. Nemaju suosjećanja jer ne vide suze i strah napadnutog, pa čak i ako je riječ samo o okrutnoj “šali” - ne prestaju s napadima.
Problem je i što žrtva ne može otići kao s igrališta. Posljedice su velike jer je tinejdžerima, i ljudima općenito, bitno što drugi misle o njima, a ovi postovi mržnje samo se šire i čita ih sve više ljudi. Iako zlobni komentari često nisu istiniti, ostavljaju posljedice.
Zbog uvreda ne žele živjeti
U svijetu se zbog internetskog nasilja na godinu pokuša ubiti i do 19.000 djece. Njih 4000 i uspije. U posljednje dvije godine povećao se broj suicidalnih poziva Hrabrom telefonu. Vršnjačko nasilje uključuje poticanje mržnje, širenje uvredljivih komentara, zlobnih fotomontaža...