Nakon svakog ugriza ili ogrebotine životinje, trebalo bi se odmah javiti liječiku da se dobiju preventivne vakcine. To su savjeti infektologa i valja ih se pridržavati.
Dk
Deaktivirani korisnik
24.4.2019.
Odustani
Ok ..dakle, značenje i porijeklo riječi vakcina, je u korijenu latinska riječ (a ne za öreko Drine ili gdje već. Pa i u engleskom govornom području ćeš ga čuti:
)) Dakle latinska riječ – vacca, a izvedenica od ove imenice dalje.. – vaccinus, vaccina, vaccinum.. Vakcine su naravno cijepiva ..to svako dijete zna..? :) Netko će reći u originaluupotrijebiti izraz vakcina u austriji, ali će reći i impfung... Treba biti obrazovan jezički i znati upotrijebljavati više izraza i znati razne inačice. Za mene je to bogatstvo jezika i izražavanja. Dakle vakcine ili cijepiva su medicinski preparati koji sadrže oslabljenog živog ili mrtvog uzročnika bolesti, a, u nekim slučajevima, samo neki fragment uzročnika koji stimulira imuni odgovor organizma na stvaranje antitijela...odnosno klase proteina u strukturi molekule i pomažu antitijelu „prepoznavanje“ uzročnika te aktivira imunološki sistem organizma..itd.. vaccinus vaccinna..vaccinum.. latinski (etimologija)
Prikaži još ↓
plik
01.7.2019.
Odustani
slušam na radiju, non-stop se vrti nekakav oglas hrvatskog ministarstva poljoprivrede, gdje izmedju ostalog kazu nešto u stilu: "ako želite svoje poslovanje dić
i za STEPENICU više.. bla,bla.." @eho, je li "STEPENICA" u duhu hrvatskog jezika ?!? zar ne bi bilo primjerenije upotrijebiti "stupanj" ili "nivo" ili " razinu".. ?!?!
Prikaži još ↓
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .