Ekipe istražitelja OPCW-a su pronašle dokaze o korištenju iperita u kolovozu u Iraku i u Siriji, posebice u Marei, u pokrajini Alepa. OPCW utvrđuje upotrebu sarina
'ISIL može proizvesti kemijsko oružje, imamo dokaze za to'
Glavni direktor Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) rekao je da postoje znakovi koji upućuju na mogućnost da je teroristička organizacija Islamska država (IS) kadra proizvesti kemijsko oružje u Siriji i u Iraku, ocijenivši to krajnje zabrinjavajućim.
"Postoji mogućnost da su ih sami proizveli, što je krajnje zabrinjavajuće", rekao je Ahmet Uzumcu agenciji France presse. To bi značilo da posjeduju tehnologiju, sposobnost i pristup tvarima koje se mogu koristiti za proizvodnju kemijskog oružja.
U veljači je direktor CIA-e John Brennan izjavio na CBS Newsu da borci IS imaju kapacitete proizvodnje malih količina klora i iperita.
Međunarodna koalicija protiv IS-a početkom ožujka izvela je udare na postrojenja te skupine i uništila im kapacitete proizvodnje kemijskog oružja, rekao je glasnogovornik Pentagona Peter Cook.
Ekipe istražitelja OPCW-a su pronašle dokaze o korištenju iperita u kolovozu u Iraku i u Siriji, posebice u Marei, u pokrajini Alepa.
OPCW mjesecima utvrđuje upotrebu sarina, iperita i klora u borbama u Siriji u kojima je tijekom pet godina ubijeno više od 260.000 osoba.
"Postoje osnovane sumnje da su džihadisti koristili kemijsko oružje", rekao je Uzumcu, ali nije htio precizirati o kojim se napadima radi. U napadu 9. ožujka, koji se pripisuje IS-u, ubijeno je troje djece i ranjeno 1500 osoba.
Početkom travnja su Rusija i Kina predložile Vijeću sigurnosti rezoluciju kojom bi se spriječilo ekstremističke skupine da kupe kemijsko oružje u zemljama koje graniče sa Sirijom, poput Iraka i Turske.