Hrvatska predsjednica dala je intervjuu za britansko-američki godpodarski magazin BNE IntelliNews, a u njemu se dotakla niza tema .Autor intervjua navodi da je unatoč problemima u državi predsjednica optimistična
'Hrvatska možda zbog uspjeha nogometaša postane kao Irska'
Kolinda Grabar-Kitarović u intervju za britansko-američki gospodarski magazin BNE IntelliNews, dotakla niza tema. Od domaćih i svjetskih, političkih i ekonomskih...
Andrew MacDowall, novinar BNE IntelliNewsa u uvodu intervjua naveo je kako je posljednjih deset godina bilo teško za Hrvatsku. Zemlja je imala šestogodišnja recesija, od 2009. do 2014., jedva je izbjegnut kolaps najveće privatne tvrtke i ozbiljni problemi za nekoliko drugih velikih tvrtki, kao i čak pet različitih premijera koji su se promijenili u tom periodu. Od njih je jedan morao otići zbog korupcijskog skandala.
Nekoliko tisuća Hrvata emigrira svake godine, navodi dalje autor, a svjetski mediji sve više kritiziraju Hrvatsku zbog raznih pokušaja relativizacije i rehabilitacije ustaškog režima iz Drugog svjetskog rata.
Reafirmiranje 'europskih vrijednosti'
No unatoč svemu tome, ističe autor, predsjednica Grabar Kitarović je optimistična i nada se da će senzacionalni uspjeh naše nogometne reprezentacije to sve kompenzirati i oživjeti zemlju od 4,2 milijuna ljudi:
- Moramo potaknuti taj optimizam u drugim područjima. Nadam se da će ovaj uspjeh pružiti sličnu vrstu rezultata kao što je u Irskoj, kada je Svjetsko prvenstvo u Italiji 1990. dalo zamah Keltskom tigru - kazala je Kolinda.
Kolinda se ogradila od bubnjeva nacionalizma i ksenofobije u dobrom dijelu Europe, posebno u istočnoj Europi i na Balkanu, i pozvala na reafirmiranje "europskih vrijednosti". Pri tome se pozvala na iskustvo Domovinskog rata.
- Hrvatska je posljednja zemlja članica EU-a i jedna od zemalja koje se najbolje sjećaju zašto je europski projekt uopće započeo. Sjećamo se vremena rata koja su, nažalost za nas, bila prilično nedavno, sjećamo se vremena podjele Europe, bodljikave žice. Dugo prije migracijske krize, ja sam upozoravala na eroziju vrijednosti i primijetila sam da se društva zatvaraju u
sebe - naglasila je predsjednica.
Na pitanje novinara jesu li te "europske vrijednosti" isključivo "kršćanske vrijednosti" za koje se zauzimaju lideri poput Viktora Orbana, predsjednica je odgovorila da "neće komentirati ni interpretirati nešto što je jedan od kolega rekao". No ipak, dodala je:
- Ne vidim problem sa zalaganjem za kršćanske vrijednosti, jer mislim da su one u skladu s muslimanskim ili bilo kojim drugim religioznim vrijednostima - govorim o srednjoj struji.
Viralnu popularnost stekla noseći nacionalni dres na SP-u
- Za nas se europski projekt još uvijek vrti oko vrijednosti, naravno da se vrti oko zajedničkog tržišta i ekonomskih prilika i četiriju sloboda. Ali, također se radi o ljudskim pravima, o građanskim pravima, o pravima pojedinca i o stvaranju najprosperitetnijeg i najslobodnijeg prostora na svijetu - koji nudi sve ove prilike svim narodima i zemljama podjednako - zaključila je Kolinda.
Novinar je podsjetio da je Kolinda podigla svoj međunarodni publicitet pojavom na Svjetskom prvenstvu, gdje je stekla "viralnu" popularnost nošenjem nacionalnog dresa, druženjem s navijačima i igračima te putovanjem komercijalnim avionom.
Stvorila je imidž nekonvencionalne državnice koja se ponaša skromno i ne ustručava se zabavljati. To joj je dalo i vjetar u leđa u pogledu rasta rejtinga, a u Hrvatskoj, što će joj pomoći na izborima krajem sljedeće godine na kojima se očekuje da će se kandidirati.
Iako su je mnogi s ljevice kritizirali zbog neprimjerenog ponašanja i besramne samopromocije na Svjetskom prvenstvu, Hrvati su zadovoljni međunarodnim reakcijama na njeno ljeto pod svjetlom reflektora, komentira politički analitičar Davor Gjenero. No kritičari predsjednice tvrde i da njen pozitivni imidž u svijetu maskira dodvoravanje ekstremnoj desnici iz političkih razloga. Kao primjer navode poziv Velimiru Bujancu da bude VIP gost na njezinoj inauguraciji.