Za nastajanje ove posebne vrste mačke, i danas vrlo rijetke u svijetu, “kriva” je genetska mutacija. No ona je kao i bilo koja druga mačka. Vrlo je privržena i odana
'Ćelave' sfinks mačke: Pametne su, umiljate i vole ljude
Iako izgleda kao da nema ni jedne jedine dlake, to ipak nije istina. Sfinks mačka pokrivena je vrlo mekanim paperjastim (nježnim) dlačicama.
Koža im je različite boje, odnosno u boji u kojoj bi joj bilo krzno. Nema ni brkove, a oko njuške, na ušima i ramenima koža joj je malo naborana. Za nastajanje ove posebne vrste mačke, i danas vrlo rijetke u svijetu, “kriva” je genetska mutacija. No ona je kao i bilo koja druga vrsta mačke. Vrlo je privržena i odana, topla i mekana.
Nedostatak dlake otkriva mišićavo tijelo i vrat. Na glavi imaju naglašene jagodice. Imaju i velike uši te velike oči koje mogu biti bilo koje boje. U hladnim zimskim danima sfinks je posebno osjetljiva na hladnoću, a ljeti i na sunčevu svjetlost, pa uglavnom žive u zatvorenim prostorima.
Sfinks mačke su inteligentne te vrlo glasne i “pričljive”. Vole obitelj, pa čak i pse, a posebno se vole igrati s djecom. Nisu dobri ljubimci za ljude koji su zaposleni ili nemaju previše vremena jer ove mačke zahtijevaju pažnju. Obožavaju kad ih se mazi te nisu samostalne i same sebi dovoljne poput drugih mačaka.
Mace koje još neki nazivaju “mačke s drugog planeta” odlični su ljubimci za ljude koji pate od astme i kojima je muka od čestog usisavanja dlaka.
Prvim sfinksom smatra se mačak iz Kanade
Bezdlake mačke pojavile su se nekoliko puta u prošlosti. No prvim sfinksom smatra se mačak koji se okotio prije gotovo pedeset godina u kanadskom Torontu. Roditelji su joj bili crna i bijela domaća mačka. Od onda se posebno uzgajaju, ponajviše za izložbe. Neki kažu da sfinksi nalikuju na spoj E.T.-ja i gremlina. Zbog svoje jedinstvenosti cijena ove mace, koja živi između devet i petnaest godina, može doseći čak i 25.000 kuna.