Presuda: Banke moraju preračunati glavnicu kredita u kune na dan sklapanja kredita uz fiksnu kamatu. Do preplaćenog novca građani mogu privatnim tužbama
Slučaj 'Franak': Građani su na sudu pobijedili osam banaka!
U četvrtak je sudac Radovan Dobronić na Trgovačkom sudu u Zagrebu objavio nepravomoćnu presudu u 'Slučaju Franak'.
Kako je sudac tijekom čitanja presude bankama objasnio, povrijedili su kolektivna prava i interese potrošača, u ugovorima su primijenili nepoštene i ništetne odredbe, nisu u cijelosti informirali i potrošače, radili su suprotno Zakonu o potrošačima i Zakonu o obveznim odnosima, nisu pojedinačno pregovarali. Također, banke su samovoljno mijenjale kamatne stope, a posljedica svega je neravnoteža obveza banaka i građana.
Tužitelju banke moraju platit 441.875 kuna zbog sudskih troškova.
U nepravomoćnoj odluci stoji da banke moraju preračunati glavnicu kredita u kune na dan sklapanja kredita uz fiksnu kamatnu stopu. Sud je bankama zabranio da tako više postupaju.
Banke bi, nakon pravomoćnosti presude, u roku od 60 dana trebale primijeniti novi izračun.
Ukoliko presuda postane pravomoćna, građani neće automatski dobiti povrat novca. Obzirom da je sud odlučio u korist građana, oni imaju pravo pojedinačnim tužbama tražiti povrat preplaćenog novca.
Na izricanju presude je 15-ak članova Udruge Franak koji su, očekivano, zadovoljni i jako dobro raspoloženi. Već su si međusobno čestitali.
'Banke će se sigurno upustiti u žalbu'
Petra Rodik iz Udruge Franak rekla je za HRT kako je bitno naglasiti da je riječ o nepravomoćnoj presudi, a još jednom je naglasila da je bit svega da je sudac vratio stvari na staro i naglasio da je potrebno napraviti reobračun u kune.
- Ova presuda otvara mogućnost da potrošači krenu u individualne tužbe i bitno je reći da će se banke sigurno upustiti u žalbu i da ćemo imati drugostupanjsko suđenje i tek nakon njega će presuda biti pravomoćna. Ali bitno je reći da bez obzira što je nepravomoćna definitivno mijenja odnose snaga i odnos banaka i klijenata - rekla je Rodik.
Potrošačima je preporučila da se prije podnošenja individualne tužbe individualno konzultiraju s odvjetnicima.
- Bitno je reći da nije bilo moguće temeljem ovakvog sudskog procesa kolektivne naravi dosuditi odštetu unatrag. Za odštetu svatko mora krenuti u individualnu tužbu i to je bitno znati - zaključila je.
Zaba: U slučaju pravomoćnosti imamo dovoljno kapitala
Tijekom dana stiglo je i šturo priopćenje Zagrebačke banke.
- Ne možemo komentirati prvostupanjsku presudu, jer je riječ o nepravomoćnoj presudi na koju ćemo uložiti žalbu, nakon čega očekujemo daljnji nastavak postupka. No, čak i slučaju pravomoćnosti takve presude, Zagrebačka banka ima dovoljno kapitala za uredno poslovanje - stoji u priopćenju Zabe
Banke tužili zbog samovoljnog mijenjanja kamatnih stopa
Presuda je i prije donošenja nazvana povijesnom, a donesena je točno godinu dana nakon što je Trgovački sud dopustio prvu potrošačku kolektivnu tužbu.
Podsjetimo, udruga Potrošač tužila je osam velikih banaka (Zagrebačka, Privredna, Erste, Raiffeisenbank, Hypo Alpe-Adria-Bank, OTP, Splitska i Sberbanke) zbog samovoljnog mijenjanja kamatnih stopa i nepoštene primjene valutne klauzule.