U vrijeme kada se SSSR pripremao za Treći svjetski rat, nitko nije mogao zamisliti da se ispod jedne obične male zgrade u maloj moskovskoj ulici krio zapovjedni punkt strateškog zrakoplovstva, smješten u podzemnom skloništu.
- Kada je Kubanska raketna kriza dosegla najvišu točku, ovaj je objekt, u kojem se sada nalazimo, u potpunosti stavljen u stanje pripravnosti - rekao nam je Sergej Kamenski, direktor 'Bunkera-42' koji nas je proveo kroz ovaj objekt.
POGLEDAJTE VIDEO:
'Tu je mogao biti proglašen Treći svjetski rat'
Ovaj Bunker-42 je dosad najveći otkriveni bunker. Njegova dubina je 65 metara, što odgovara visini zgrade od 18 katova. Za usporedbu, dubina Hitlerova bunkera u Berlinu je 16 metara, dok se Churchillov u Londonu nalazi na dubini od samo četiri metra. Moskovski bunker još uvijek radi i ako je nekome potrebno sklonište, u njemu može boraviti nekoliko mjeseci. Bunker ima posebnu filtraciju i pročišćivače zraka, vlastite zalihe vode i odjeću koja štiti od zračenja.
Dugi tuneli, masivna vrata i oružje prekriveni su školom i crkvom. Staljinov bunker je od Rusa bio skriven sve donedavno, kada ga je državna tvrtka kupila na dražbi. Ulaz u 2. i 3. odsjek Bunkera dopušten je samo odbranima i to uz određenu naknadu. 1. i 4. odsjek je zatvoren, no mi smo ipak uspjeli zaviriti u taj podzemni svijet.
Nastao po Staljinovoj zamisli
Bunker 42 nalazi se ispod metro stanice Taganka, na udaljenosti tri kilometara od Kremlja i vodi u samo srce Moskve. Izgrađen je 1950-ih, u jeku Hladnog rata. Nastalo je prema zamsli samog Staljina, a očuvano je u vrijeme Hruščova kao uporište hladnog rata, da bi se 2006. godine preobrazilo. Bunker je četrdeset godina služio kao posebni objekt. Njegova izgradnja počela je još 1951.,za vrijeme Staljina, a završena je1956., nakon njegove smrti.
Ulaz u bunker je zaštićen betonskom pločom debljine 6 metara skrivenom iza lažne kuće iz 19. stoljeća. To je na prvi pogled najobičnija jednokatna stambena zgrada u centru grada. Onaj tko ne zna, ne može ni povjerovati da vrata i prozori na toj kući nisu pravi, tj. da je iza njih goli zid, a s druge strane zida krije se željezna kupola.
- Imamo model prve sovjetske atomske bombe u prirodnoj veličini. Teži 4,5 tona i ima snagu od 22 kilotone - objasnio je direktor
Posebni objekt neprekidno je radio 40 godina. U jednoj smjeni svakodnevno je radilo 600 ljudi: telegrafisti, telefonisti, vezisti, šifranti. Objekt je imao vlastite agregate, sustav ventilacije, pa čak i dvije bušotine za artešku vodu, a zaliha je bilo dovoljno za cijeli mjesec samostalnog funkcioniranja.
Prvi bunker s kojega je skinut pečat državne tajne
Kako su pokazala istraživanja, ulaz je najslabija točka protuatomskog bunkera. Upravo zbog toga,ovaj posebni objekt napravljenje tako da u njega ne može prodrijeti ni jedno zrnce radioaktivne prašine te je siguran ne samo od radijacije, nego I od udarnog vala I svjetlosnog zračenja.
U vrijeme Hladnog rata, Sovjetski Savez se temeljito pripremao za Treći svjetski rat. Tada je na teritoriju bivšeg SSSR-a izgrađeno oko tisuću protuatomskih bunkera. Posljednji se počeo graditi 1989. na Krimu, ali se od gradnje odustalo prije nego što je bunker završen.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Dopuštamo vam snimanje u bunkeru i njegovim skrivenim djelovima jer želimo da mjesta ovakve vrste nikada ne ispune svoju pravu svrhu - borberu - zaključio je direktor Sergej Kamenski.
Reportažu iz bunkera pogledajte na YouTube kanalu 24sata. Svu 24sata ORIĐIĐI PRODUKCIJU pratite na našim Facebook, Instagram i TikTok profilima, na 24sata.hr te na službenom YouTube kanalu 24sata.