Lica skrivena ispod crne majice, K. R. (19) iz Zaprešića, hakera koji je upravljao servisom za kibernetičke napade na vlasnike stranica iz cijelog svijeta, policajci su danas ujutro doveli pred Županijski sud u Velikoj Gorici.
POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI:
Dežurni sudac istrage odredio mu je jednomjesečni istražni zatvor zbog opasnosti od ponavljanja djela. U priopćenju objavljenom na stranicama suda stoji da mladića sumnjiče za dva kaznena djela, ometanje rada računalnog sustava te da je djelo počinio sredstvom (servisom) namijenjenim za izvršenje napada na veći broj računalnih sustava.
Vjeruju da je od 2015. do 24. travnja 2018. godine, iz obiteljske kuće u Zaprešiću, upravljao računalnim sustavom dostupnim na stranicama webstresser.com i Webstresser.org. Taj je servis omogućavao korisnicima da za novčanu naknadu unajme uslugu izvršavanja DDoS (Distributed Denial-of-Service) napada na web poslužitelje po izboru. Takvi napadi, pojašnjava sud, označavaju sprečavanje pristupa napadnutom računalom sustavu slanjem mnogobrojnih korisničkih upita.
Mladić je tako, tijekom duljeg razdoblja, onemogućavao ili otežavao pristup internetskim stranicama, čime je vlasnicima prouzročio neutvrđenu materijalnu štetu. Servis je postavio na internetski poslužitelj u vlasništvu trgovačkog društva Abelhost iz Nizozemske.
Koliko je Webstresser bio popularan, govori podatak da je imao više od 136.000 registriranih korisnika, a u tri godine ostvario je četiri milijuna kibernetičkih napada. Platiti se moglo putem paypala ili u kriptovaluti poput bitcoina, a najjeftiniji paket stajao je 15 dolara (91,05 kuna) za mjesec dana, u trajanja od 20 minuta na dan. Odvjetništvo sumnja da je uz pomoć tog servisa u tri godine nezakonito zaradio najmanje 163,75124693 bitcoina, približne vrijednosti 1,4 milijuna kuna.
Na račun uplata bitcoina koje je dobivao na CrypPai račune podizao je Visa Prepaid platne kartice, a pretragom njegova doma policija je pronašla i potvrdu tvrtke Moro1993 za kupnju zlatnih poluga.
Na Webstresser se moglo spojiti i naručiti napad i putem mobitela, a za korištenje servisa nisu bila potrebna nikakva posebna informatička znanja.
- Ne dajemo nikakve izjave - šturo je rekla odvjetnica Ana-Marija Gospočić, koju je obitelj angažirala da brani mladića.
Kako doznajemo, K. R. pohađa 3. razred Poštanske i telekomunikacijske škole u Zagrebu. Njegov prijatelj otkrio nam je da baš i nije bio zainteresiran za školu, zbog čega je dvaput pao razred. U njegovu domu zatekli smo njegovu baku, koja nas je uvjeravala da je mladić u školi iako je bio uhićen.
Prijatelj K. R. kazao nam je i da je riječ o dobrom, pristojnom dečku, koji je znanje stekao sam, malo pomalo, koristeći i forume.