Morski biolozi počeli su pratiti morske pse prije više od deset godina, a njihovo jednomjesečno putovanje, koje se odvija svake godine, u naizgled pusto i beživotno područje srednje dubine voda Pacifika, od obala Kalifornije i Meksika, uvijek ih je zbunjivalo.
No, znanstvenici sa sveučilišta Stanford i neprofitni javni akvarij Monterey Bay Aquarium otkrili su kako ovaj naizgled prazan dio oceana, poznat kao srednje vode, zapravo obiluje životom.
- Priča o morskim psima govori nam da je ovo područje od životne važnosti na načine na koje nikad nismo ni pomislili. Pričaju nam nevjerojatnu priču o srednjim vodama. Tamo obitava cijeli jedan tajni život kojeg moramo upoznati - rekao je Salvador Jorgensen, znanstvenik istraživač Akvarija.
To područje, koje obiluje lignjama, meduzama, ribama dubokih voda koje svijetle u mraku te sitnim fitoplanktonima, znanstvenici su nazvali i 'kafić za morske pse'.
Doznali su i kako ponašanje morskih pasa na tom području ovisi o tome kojeg su spola. Muški morski psi u dubine zarone i 140 puta tijekom dana.
Ženke idu na dubine između 426 i 914 metara danju te do 198 metara dubine noću.
Otkrili su i da morski psi koriste tople struje kako bi lakše podnijeli silazak u hladnije dubinske vode. Pretpostavlja se da slijede plijen.
- Ili jedu nešto dolje ili su na 'izlasku' sa ženkama - tvrdi Jorgensen.
- To je najveća migracija životinja na Zemlji - vertikalna migracija koja je povezana s dnevnim svjetlom. Tijekom dana idu u dubine dokle god vide, a tijekom noći drže se površine gdje je toplija voda i gdje su sigurni pod okriljem tame - rekao je Jorgensen.
Morski psi ovo područje napuštaju na ljeto i vraćaju se bliže obali.
Znanstvenici su otkrili stotine novih vrsta u tako dubokim vodama posljednjih godina.
Također su naučili mnogo o tome kako se životinje prilagođavaju na ekstremne uvjete života.
Tvrde kako daljnja istraživanja te zone srednjih voda mogu dovesti do značajnih otkrića i dati neke zaključke o tome kako se nositi i s klimatskim promjenama.