Naravno, razlika je između tzv. osnovnih, odnosno bazalnih suza i suza koje nastaju zbog intenzivnih emocija. Sve suze nastaju na istom mjestu, u suznim žlijezdama, a odlaze suznim kanalićima. Osim osnovnih suza i onih koje nastaju kao reakcija na emocije, postoje i refleksne suze.
POGLEDAJTE VIDEO: Čemu služe suze i koje su njihove pogodnosti
Osim što se razlikuju po intenzitetu, suze se razlikuju i po sastavu. Naime, dok je čak 98 posto refleksnih suza voda, u kojoj se nalaze anti-tijela za ubijanje mikroorganizama, u emocijskim suzama je jako puno prolaktina (hormona stresa). Tijelu je potrebna biološka reakcija, kojom se taj hormon izlučuje, nakon čega se osoba umiri.
Većina znanstvenika smatra kako su emocijske suze jedinstvene za ljudsku vrstu, a njegovo postojanje potječe iz davne prošlosti. Dok su muškarci odlazili u lov i ostavljali žene i djecu iza sebe, prepoznatljiv signal opasnosti, koje su slale žene, bio je upravo plač. To je i jedan od razloga zbog kojeg žene i dan danas u javnosti plaču mnogo češće od muškaraca. U ono vrijeme plač u javnosti je ujedno bio i znak slabosti, a to je, po mnogima i ostao.
Plač privlači pozornost, a osobu koja plače uvijek (ne)svjesno pokušavamo zaštititi i pokušavamo joj pomoći.
S obzirom na rastuću razinu stresa i svim drugim poteškoćama s kojima se ljudi svakodnevno nose, vrijedi se ponekad zaista "dobro isplakati".