To je to što me zanima!

Pisanjem razvijamo maštu i rješavamo se napetosti i stresa

Psihologinja dr. Aleksandra Mindoljević Drakulić kaže kako je pisanje dnevnika kreativan proces koji može imati terapeutski učinak i može 'stvoriti novo ja'
Vidi originalni članak

Pisanje dnevnika nije samo razbibriga za tinejdžerice, brojna istraživanja su pokazala da ima pozitivan utjecaj na psihu čovjeka, poboljšava raspoloženje i pomaže kod tjeskobe.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Osim toga, pisanjem dnevnika radite na sebi, možete razviti kreativnost, vokabular i razviti nove ideje, jer u pisanju dnevnika vas nitko ne ograničava velika je vjerojatnost da nitko osim vas neće pročitati te stranice, zato si možete dati oduška i olakšati dušu na papiru.

Danas se slavi Dan pisanja Dnevnika pa smo kontaktirali dr. Aleksandru Mindoljević Drakulić, psihologinju da nam kaže koje su prednosti pisanja dnevnika. Mindoljević Drakulić kaže kako je pisanje dnevnika kreativan proces koji može imati terapeutski učinak i može 'stvoriti novo ja'.

- Dnevnički oblik pisanja u sebi nosi notu introspektivnosti, gdje se na discipliniran način upotrebljava piščeva mašta, što je istodobno i izazovno i zahtjevno. Pisanje je općenito veoma kreativan proces, koji ide od različitih psiholoških blokada u pisanju, anksioznosti i nemogućnosti pisanja sve do strastvenoga skribomanstva. Pisanje dnevnika ima svoj terapeutski, lječidbeni karakter, što osobi daje mogućnost da se pisanom riječju riješi svojih nakupljenih tenzija. Uz pomoć pisanja, osoba se može bolje vidjeti i pojasniti vlastite postupke iako postoji stalna bojazan od pretjeranog samorazotkrivanja, posebice ako je riječ o razotkrivanju traumatskog iskustva. Na stanovit način pisanje dnevnika može stvoriti novo ja - pojasnila je Mindoljević Drakulić.

Anne Frank napisala najpoznatiji dnevnik na svijetu

Možda najpoznatiji dnevnik na svijetu napisala je djevojčica Anna Frank koja se za vrijeme 2. svjetskog rata s obitelji skrivala od nacista na tavanu kuće u Amsterdamu. U tom užasnom vremenu ona je zapisivala svoje misli u knjižicu koja je kasnije postala školska lektira u mnogim zemljama i prevedena je na 67 jezika. Anna je bila tinejdžerica od 13 godina kad je počela pisati dnevnik, pa je osim užasa rata u njemu opisivala i znatiželju oko anatomije vlastitog tijela i tipične dječje muke.

Tajni dnevnik Ivane Brlić-Mažuranić

Prije dvije godine objavljena je knjiga 'Moji zapisci' u kojoj su sadržani dnevnici, memoari, molitve te putni i drugi zapisi prve hrvatske akademkinje i višestruke kandidatkinje za Nobelovu nagradu, Ivane Brlić Mažuranić. Dnevnik je pisala od 11 godine, a u njemu je pisala o prvim ljubavima, o intimnom životu, ali i razmišljanjima o samoubojstvu. 

Dnevnik kao terapija Josipe Pavičić Bernardini

Novinarka i TV voditeljica Josipa Pavičić Berardini preboljela je rak dojke i napisala svojevrsni dnevnik bolesti koji je počela pisati nakon dijagnoze i pretočila u knjigu 'Šest milimetara'. 

- Pišući knjigu puno sam plakala i kao da sam postala svjesnija nekih trenutaka koje sam prošla. Tek sam pišući shvatila koliko bola jedna žena podnese kroz takvo životno iskustvo i borbu - kaže Josipa. 

Sretna je, dodaje, zbog brojnih pisama koje joj šalju žene u sličnoj situaciji, koje pišu s puno emocija o tome kako im njezina knjiga pomaže.
 

 

Idi na 24sata

Komentari 3

  • 23.09.2018.

    Uvijek sam bila za da se ovakovi dnevnici vode od strane pacijenata, koji su imali potrebu razumjeti svoja , za njih neobjašnjiva stanja. Dnevnik pisan iz ovoga razloga nije čudotvoran, ali je doista vrlo značajan i kada se radi o preispitivanju sebe, razvijanju mašte i oslobađanju..misli, a također i kod pristupa sebi kroz analizu doživljaja i osjećanja ili snova..kao i iz samopomoći ka analizi uzročnika. Pa čak i u vezi sa psihologom, odnosno analitičarom, ako su neugodnog, ili anksioznoga karaktera. Ovo je vrlo moderan i efikasan i tkzv mentalno higijenski pristup, koji se pokazao veoma uspješnim. Pomaže kod održavanja unutarnje harmonije ili stjecanja iste, u suprosravljanju stresu, anksioznosti ili depresiji, koje su postale vrlo učestale u ovo novo ..moderno doba. Naravno nemože liječiti , ali može mnogo pomoći..I to do te mjere, da klinike i bolnice sa terapeutima savjetuju pacijentima, voditi makar male zabilješke o svojim umutarnjim zbivanjima, odnosno doživljajima, osjećanjima i snovima,ako ih se sjećaju. Bilo da su to suze smijeh, ljutnja ili ugoda. Ova Journaling metoda je izrazito podobna za lakši uvid, kada se i kako i što zbiva, poradi jednostavnijega i bržega pristupa th. To je otprilike nadogradnja i nikakova čarobna formula, nego centralni kamen za izgradnju puta ka genezi.Lijepo je u njega zapisati i misli između dvije terapije ili prijedloge ..razmišljanja.Vremenom pisanje dnevnika postaje ritual smirivanja misli i čitanjem samoga sebe. :)

  • tabinja 22.09.2018.

    U potpunosti se slažem s psihologinjom. No ipak sam u dilemi je li pisanje kreativnije od čitanja? Ier i o tome sam negdje nešto pročitao. Jš sam negdje pročutao da za napisati jednu knjigu trebalo bi pročitati barem tisuću knjiga prije. Govoriti o psihičkom učinku pisanja to svakodnevno osjetim. Gospodja je napisala samo pozitivne strane pisanja.Istina samo kod pisanja dnevnika No pisanje knjige , priče poezije , zna biti mukotrpno , razarajuće za psihu ,dovesti pisca na Ivicu psihičkog. U povijesti priličan je broj onih koji su suicidalnim činom sebi oduzeli život. No nemojmo o tome . Moj primjer pisanja je amaterski , ali uvijek nastojim dosstići nekakvu kvalitetu , približiti se profesionalnom. Lijepo je to kad završiš roman, priču , pjesmu, Dobiješ nagradu . Medjutim kad dobijaš pohvale za tekst, roman priču, pjesmu, a urednik ti kaže da nema novaca, ludiš, nemoguć si sebi i okolini mjesecima. A kad ti u tisku izadje nekoliko aforizama , neka priča, još kad dobiješ nagradu , sve traume prodju kao bol rukom , vedrina na licu se povrati, zračiš zadovoljstvom. Iz toga stanja kreneš ponovo u radne pobjede pisanja , sretan i zadovoljan, ne mareći za nikakva priznanja , pohvale ili ti nagrada. Mašta radi , vodite k naprijed , bilo u realno , bilo u transcendetalno. PS:Dok živim čitanje i pisanjeće biti moje dvije izjednačene ljubavi. Zahvaljujem im na svemu što su mi dale i još mi uvijek daju.Otvaraju mi horizonte , daju mi znanje bez kojega ne bih mogao

Komentiraj...
Vidi sve komentare