Njihova priča započela je 2009. godine na terenu koji je bio krški pašnjak. Uklonili su svu makiju, lomili kamenje, ravnali teren da se bi se mogao prilagoditi za to da njega zasade 10.000 stabala maslina. Sve rade na ekološki način, a rezultat njihovog rada, nagrađen je i brojnim nagradama na domaćim, ali i stranim natjecanjima i smotrama.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Poželjeli smo vratiti se korijenima, tradiciji. Naši preci su na težački način i radom u poljoprivredi prehranili generacije. Došlo je vrijeme da se i mi vratimo tom poslu. Došlo je vrijeme da objedinimo sva stečena znanja iz poslova kojima smo se kao obitelj bavili i da napravimo vrhunski proizvod koji će biti na ponos lokalnoj zajednici - ispričao nam je Daniel Klinac, direktor tvrtke Bovan d.o.o.
Ekološka proizvodnja
Od samog starta, imali su viziju da nasad naprave na potpuno djevičanskom tlu, odnosno tlu koje nikada prije nije bilo korišteno za poljoprivredne svrhe i nije bilo izloženo nikakvim kemikalijama te da žele raditi u ekološkoj proizvodnji jer to u konačnici daje iznimnu dodatnu vrijednost tim proizvodima.
Zbog toga što su se odlučili na ekološku proizvodnju, nadležna tijela vrše analize tla, analize ploda te analize lista i na kraju, samog proizvoda. No, osim toga, nadležna tijela su ovlaštena i za nadzor samog poslovanja te imaju mogućnost nadzora nad nabavkom materijala. Klinac ističe da su kontrole od strane Hrvatske i Europske Unije poprilično rigorozne, no to je svakako dobra stvar jer smo onda uvjereni da su proizvodi onakvi kakvi trebaju biti te da nema kršenja pravila.
Nadin - najekološkije mjesto u Hrvatskoj
Klinac nas je proveo i kroz njihove maslinike u Nadinu. Tamo smo došli taman dok je trajala berba maslina pa smo iz prve ruke mogli pratiti cijeli proizvodni proces. Berba maslina traje u prosjeku tridesetak dana i nekoliko desetaka ljudi to obavlja. Ubrani plodovi u četiri do osam sati nakon branja idu na preradu u uljaru u Nadinu. A ono što je još zanimljivo je i da je Nadin proglašen najekološkijim mjestom u Hrvatskoj.
U svojoj ponudi imaju dva brenda maslinovog ulja - Kota i Mati. Kota je dobila ime kao skraćenica od Ravnih Kotara, a Kota također i simbolizira najsjeverniju geografsku točku na kojoj raste, inače južnodalmatinska sorta, Lastovka. Drugi brend, Mati, ime je dobio po vjekovnoj hraniteljici Dalmacije - maslini, koju se od davnina u južnim krajevima nazivalo majkom.
Njihova ulja 'pokupila' su mnoštvo nagrada
- Naša maslinova ulja ostvarila su niz zapaženih rezultata i uspjeha. Jedno od posljednjih je titula apsolutnog šampiona 'Noćnjaka' 2023. godine, a dobili smo platinum nagrade i zlatne medalje i na natjecanjima u Japanu, New Yorku, Londonu, Berlinu, Italiji i Dubaiju - s ponosom ističe Klinac.
Također, u 2023. godini su uvršteni, kao jedino dalmatinsko maslinovo ulje, u renomirani svjetski vodič 'Flos Olei'. Iako naši maslinari bilježe brojne uspjehe u svijetu, Hrvatska je i dalje po listi konzumacije maslinovog ulja u mediteranskim zemljama na samom dnu.
No, njih to ne zaustavlja, štoviše, imaju još više planova za naredne godine. Bliži im se i kraj sudjelovanja u međunarodnom znanstveno-istraživačkom projektu koji ima za cilj dokazati nedostatnost trenutne globalne klasifikacije maslinovog ulja, na način da je potrebno uvesti i premium kategoriju.
- Savjet svima koji kreće u ovakav posao je naoružati se velikim strpljenjem i istrajnošću. Ovo nije posao od kojega ćete se obogatiti, ali imate priliku stvoriti drugačiji i mirniji način života - zaključuje Klinac.
POGLEDAJTE VIDEO: