Krpelje nalazimo u prizemnom sloju parkova i šuma - na lišću i granama grmlja, niskog raslinja i u šikarama. Čekaju prolazak čovjeka ili životinje na kojima će se privremeno nastaniti kako bi se mogli nahraniti krvlju.
Opasnost njihovog parazitiranja na nama je mogućnost prijenosa zaraznih bolesti. Sam krpelj se zarazi prilikom hranjenja na šumskim životinjama, a ubodom može prenijeti bolest i na čovjeka.
Krpelji se zaraze prilikom hranjenja na šumskim životinjama, a zarazu mogu svojim ubodom prenijeti i na čovjeka ako se on nađe u njihovom prirodnom okolišu. Uzročnici bolesti prenose se sa zaraženog krpelja i na nove generacije.
POGLEDAJTE VIDEO: Koje bolesti krpelji prenose? Kako se zaštititi?
U Hrvatskoj bolesti koje mogu prenositi šumski krpelji su krpeljni meningoencefalitis i lyme borelioza.
To su bolesti prirodnih žarišta jer je njihovo pojavljivajne ovisno o prirodnom staništu krpelja, te se pojavljuju samo na određenim područjima. Najizloženiji su im ljudi koji puno borave u prirodi.
Mjere zaštite od krpelja
- U prirodi hodajte obilježenim stazama. Izbjegavajte nepotrebno provlačenja kroz grmlje, ležanje na tlu, odlaganja odjevnih predmeta na grmlje.
- Nosite prikladnu odjeću: dugih rukava i nogavica, svijetlih boja, zatvorenu obuću. Krpelji se lako prihvate na odjeću od materijala s dlačicama (vuna, flanel) pa takvu odjeću treba izbjegavati kod odlaska u prirodu.
- Koristite sredstva koja odbijaju krpelje i sprečavaju njihovo zahvaćanje na čovjeka. Otkrivene dijelove tijela i odjeću trebate poprskati nekim od sredstava.
- Pri povratku iz prirode presvucite odjeću i pažljivo pregledajte cijelo tijelo i zatim se istuširajte.