To je to što me zanima!

Kakva ideja! Od izdajalica rade respiratore, žele pomoći svima

Prema istraživanju New York Timesa, respiratori na koje se priključuju teško oboljeli od korona virusa koštaju i do 50.000 dolara. Američka inženjerka i njezini kolege odlučili su riješiti taj problem
Vidi originalni članak

Kao mama, stalno sam koristila izdajalice i tada mi je na pamet pala ideja je li ih moguće pretvoriti u respiratore, rekla je Amerikanka Brandi Gerstner. Inženjerka iz Marylanda u SAD-u odlučila je izvaditi svoju staru izdajalicu i probala je pretvoriti u respirator.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Izdajalice rade na principu usisavanja, a za respiratore nam treba puhanje - objašnjava inženjerka. Uz odvijač, mali nožić i promjenu nekih postavki, uspjela je izdajalicu pretvoriti u respirator.

Ubrzo su joj u pomoć pristigli i kolege i muž i počeli su usavršavati i testirati svoj respirator. Kontaktirali su i pulmologe kako bi vidjeli što je još potrebno njihovom respiratoru i kako ga napraviti savršenim.

Prema istraživanju New York Timesa, respiratori na koje se priključuju teško oboljeli od korona virusa koštaju i do 50.000 dolara. Oni bi svoje respiratore prodavali za 500 dolara, no prije moraju proći sve kontrole. Kako bi respiratori došli na tržište i našli svoje mjesto u bolnicama, FDA (Američka agencija za hranu i lijekove) mora dati 'zeleno svjetlo'.

- Ovaj način bi bio koristan jer se jako brzo može proizvesti veliki broj respiratora, a izdajalice ne koštaju puno, a mnogi ih i imaju kod kuće - objašnjava Gerstner. Nada se kako će, ako njihov projekt odobre, i drugi se uključiti u proizvodnju respiratora s obzirom na situaciju s korona virusom.

SAD je trenutno najveće žarište na svijetu. Zaraženo je gotovo pola milijuna ljudi, a od virusa je preminulo više od 14.000. I dok Trump i njegov stožer smiruju ljude i govore da bolnice imaju dovoljno respiratora, pojavile su se neke informacije iz bolnica koje kažu da ih nema dovoljno. Ukoliko ovaj projekt odobri FDA, znatno će se olakšati bolnicama koje će moći imati veći broj respiratora nego što ih trenutno imaju.

 

Idi na 24sata

Komentari 10

  • Mali Berica 11.04.2020.

    Realna vrijednost respiratora je oko 500 dolara, mislim na materijal i ruke, dok je ukupna vrijednost sa porezima i zaradom oko 1000 dolara, međutim kada se tome doda brutalna pohlepa i proklete ljude koji iskorištavaju bolesne, onda taj respirator košta i do 50.000 dolara. U takvom izopačenom svijetu jedna operacija može koštati 100.000 dolara, dok lijekovi mogu koštati čak 500.000 dolara.

  • jo2hn8ny 11.04.2020.

    Bojim se da im ovo neće proči.

  • Komisionar 11.04.2020.

    Doktori se suzdržavaju od korištenja pravih respiratora jer pritisak koji prave na pluća može i definitvno je doveden u vezu sa smrću oboljelih. Uslijed prevelikog pritiska (jer svatko od nas diše na drukčiji način cijeli život) a masina radi svoje bez mogućnosti imitacije svakog od nas pojedinačno i uslijed toga dolazi do mikro ruptura na plućnim krilima kroz koje ulaze bakterije koje nikad nebi mogle naci ulaz u pluća i prave darmar.

Komentiraj...
Vidi sve komentare