General Gotovina rodio se 12. listopada 1955. godine na otoku Pašmanu. Nakon tragične smrti majke Ane 1959. godine, brigu o djeci preuzela je teta Marija Miočev, a otac Milan otišao je raditi u Zagreb. Gotovina je sa svojih 17 godina postao pripadnik Legije stranaca i nakon odsluženih pet godina, dobio je francusko državljanstvo. U Hrvatsku se vratio 1991. godine i pridružio se obrani Republike Hrvatske. Gotovina je jedan od najistaknutijih vojnih zapovjednika u Domovinskom ratu. Sudjelovao je u više operacija tijekom rata i istaknuo se ispunjavanjem brojnih složenih zadaća. Velikim je dijelom zaslužan za uspješno izvršenje operacije Oluja.
POGLEDAJTE VIDEO SPECIJAL:
Tadašnji predsjednik Stjepan Mesić, 2000. godine razriješio je dužnosti i umirovio Gotovinu zbog navodnog 'miješanja u politiku'.
U Haagu se 2001. godine podigla optužnica protiv njega te generala Ivana Čermaka i Mladena Markača zbog planiranja etničćkog čišćenja i ratnih zločina. Gotovina se odbio predati i proveo je četiri godine skrivajući se. Uhićen je u prosincu 2005. na Kanarskom otoku Tenerife i prebačen u Haag. Ante Gotovina je u pritvoru proveo sedam godina. Na svojim prvim pojavljivanjima pred Haškim sudom sva trojica izjasnili su da se ne osjećaju krivima. Haški sud je nepravomoćnom odlukom u prvostupanjskom procesu 15. travnja 2011. Antu Gotovinu proglasio krivim.
Nakon prvostupanjske presude, osuđen je bio na zatvorsku kaznu u trajanju od 24 godine, a nakon uložene žalbe na tu presudu, dana 16. studenog 2012. godine su on i preostala dvojica generala proglašeni nevinima. Cijela je Hrvatska sa strepnjom iščekivala tu odluku.
Nakon oslobađajuće presude, zemlja je dočekala svog heroja na dostojanstven način. Na Trgu bana Jelačića u Zagrebu 16. studenog 2012. godine skupilo se oko 100.000 ljudi kako bi dočekali generale Gotovinu i Mladena Markača. Tada je Gotovina svojim riječima oduševio sve: Ovo je naša zajednička pobjeda. Ovo je pravna Oluja. Rat pripada povijesti. Okrenimo se budućnosti svi zajedno!
Nakon oslobođenja, Ante Gotovina počeo se baviti uzgojem tuna. Predjednica Hrvatske, Kolinda Grabar-Kitarović 2015. godine proglasila ga je članom Vijeća za domovinsku sigurnost.