To je to što me zanima!

Bili smo u najslađem muzeju u Hrvatskoj: 'Cilj je da posjetitelji budu uronjeni u svijet čokolade'

Ovaj slatki muzej nalazi se u Zagrebu. Posvećen je čokoladi, a u njegovom stvaranju pomogla su i djeca. Pogledajte priču o Muzeju čokolade
Vidi originalni članak

Ime joj dolazi od riječi 'xocolati' što znači gorka voda. Nosimo je kao poklone, 'mito', u njoj tražimo spas kada nas 'uhvati' želja za slatkim. Čokolada je oduvijek dio naših života, a upravo u čast čokoladi ovaj je bračni par otvorio muzej u srcu Zagreba. A ideju o tome dobili su nakon neslavnog posjeta muzeju čokolade u jednom europskom gradu.

POGLEDAJTE VIDEO:

- Supruga, ja i dvoje djece vraćali smo se s putovanja prije pet godina. Prepričavali smo što nam se na putovanju svidjelo, a što ne. Kćerka je tada imala 11 godina i komentirala je kako joj je bilo toliko dosadno da više ne želi posjetiti muzej čokolade. To nije dobar znak kada vam dijete kaže. Onda smo cijelim putem do Zagreba smišljali kako bi izgledao idealan muzej čokolade i tu se rodila ideja za Muzej čokolade u Zagrebu - priča nam Domagoj Ilija Cerovac.

On je zajedno sa svojom suprugom Ružicom odlučio muzej otvoriti u Vlaškoj ulici. Sama priprema je trajala dugo. Na sve načine su dolazili do stvari koje žele u muzeju. Pratili su aukcije, obnavljali stare artefakte i naposljetku otvorili zanimljiv prostor.

U samom muzeju kreće se kružno. Ide se od same povijesti čokolade i priča o tome kako se čokolada koristila i koliko je vrijedila. A na kraju same ture kroz razna razdoblja povijesti, čeka vas i trgovinica u kojoj možete kupiti razne 'artisan čokolade'.

- Cilj našeg muzeja je doživljaj. Cilj je da naši posjetitelji od početka do kraja budu uronjeni u taj svijet čokolade. Želimo objasniti cijeli povijesti, kulturološki, sociološki značaj čokolade. Čokolada je namirnica koja se provlači već tisućljećima kroz ljudsku civilizaciju, koja je imala jako puno različitih oblika, koja se nalazila u vrlo interesantnim povijesnim situacijama i koja je utjecala na našu kulturu više nego što smo toga sami svjesni - ispričao nam je.

Upravo u samom muzeju postoji niz interaktivnih sadržaja, mjesta gdje se mogu isprobati osjetila, zabavni sadržaj, ali sve to uz edukativnu priču. Kako kaže, pozitivnu notu potvrđuju i njihovi posjetitelji, a posebice djeca koja dođu u posjetu i u muzeju nauče puno toga novoga.

- U muzeju imamo izloženo i nekoliko čokoladnih skulptura, a najimpozantnija je 'Čokoladni poljubac'. Nju je napravio akademski kipar dr. Petar Popijač. Akademski kipar je trebao iz čokoladnog bloka isklesati skulpturu u četiri dana da posjetitelji 'Dana čokolada i kave' mogu kušati tu čokoladu i da na kraju imamo jedan interesantan eksponat. Sve je funkcioniralo dok nam nisu isporučili taj čokoladni blok kojeg nismo mogli podići, imamo je više od 400 kg - prisjeća se Domagoj Ilija.

Kako nam priča, u Hrvatskoj nemaju u planu otvoriti još jedan muzej, ali su se zato odlučili na nuđenje franšize, prvenstveno unutar Europske Unije, ali i u svijetu.

- Dajemo kompletan postav u sklopu franšize. Naš kustos je napravio kompletan alternativni postav. Bitno nam je da to bude Europska Unija jer je tranzit tih stvari jednostavniji - ispričao je.

S njim smo se dotakli i priče o konzumiranju čokolade u Hrvata. Kako kaže, konzumacija čokolade u Hrvatskoj, ali i u svijetu je na dosta niskoj razini. Kako kaže, čokolada s kojom se mi najčešće susrećemo je čokolade niske kvalitete, s jako visokim udjelom šećera.

Prema EU direktivi čokolada je sve ona što sadrži najmanje 20 posto kakaovog maslaca. Kod tamne čokolade, udio kakaovca mora biti 35 posto, kod mliječne čokolade 25 posto, a kod bijele čokolade 20 posto.

- Taj cijeli dio enormne proizvodnje industrijske čokolade je zapravo neodrživ. Potrošnja i potražnja su sve veće. Kvalitetne čokolade će unutar ovog rasta cijena imati priliku se bolje plasirati i možda je došlo vrijeme da potrošači shvate da je čokolada luksuzan proizvod - pojasnio nam je.

POGLEDAJTE VIDEO:

No, oni s Muzejem čokolade ne planiraju stati, već naprotiv. Ubrzo se sele u veći prostor gdje posjetitelji moći i gledati kako se radi čokolada, a imat će i brojne radionice. Za kraj, dao je savjet svima koji kreću u poduzetništvo.

- To nije sprint, već maraton. Oni koji su uporni će uspjeti - zaključio je.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare