Što nas to tjera da se stalno vraćamo na Facebook ne bi li provjerili što ima novoga, pitao se programer i umjetnik Ben Grosser te zaključio kako tajna nije u zanimljivom sadržaju koji nam ta društvena mreža servira niti u mogućnosti da saznamo što rade i kako su naši prijatelji i bližnji već - u brojkama.
Facebooku se stalno vraćamo ne bi li provjerili koliko 'lajkova' je dobila naša objava, ne bi li provjerili koliko obavijesti imamo, koliko poruka ili zahtjeva za prijateljstvo. Grosser je zaključio kako ljude čak ne zanima ni tko je 'lajkao' ili komentirao već im je najvažnije koliko lajkova su dobili, kako ih ne uzbuđuju obavijesti same već crveni kvadratić u kojem brojka stoji. Zato su, smatra on, brojke na Facebooku istaknute crvenom bojom i smještene na dio ekrana na koji najčešće gledamo.
Kako bi testirao svoju teoriju napravio je dodatak za internet preglednik nazvan Facebook Demetricator koji crvene brojke pretvara u svijetlo plave, a od vas sakriva i broj lajkova. Umjesto obavijesti da se neka vaša fotografija sviđa xy broju ljudi, vidjet ćete samo obavijest 'Ljudima se sviđa'.
Facebook Demetricator instaliralo je oko 5000 korisnika i većina njih autoru se javila s izjavama da im je promijenio život. Nekima, doduše, nabolje, a neki su se žalili da im je život promijenila nagore. Grossera je iznenadilo kolika je moć brojeva u društvenom životu ljudi, pa tako i na društvenim mrežama - oni kojima se Facebook bez brojki nije svidio žalili su se da su izgubljeni, da ne znaju što trebaju lajkati, a što ne bez podatka je li se to svidjelo drugima i u kojem broju.