To je to što me zanima!

Znanstvenici uočili najmoćniju supernovu: 'Spektakularna je!'

Zbog neuobičajeno velikih količina vodika u oblaku eksplozije, astronomi vjeruju da je ta supernova izvorno nastala spajanjem dviju zvijezda
Vidi originalni članak

Najveća do sada zabilježena eksplozija zvijezde deset je puta snažnija od normalne supernove i 500 puta sjajnija, rekli su znanstvenici iz Britanije i SAD-a u istraživanju objavljenom u ponedjeljak.

Astronomi sa sveučilišta u Birmighamu i iz Harvard-Smithsonian centra za astrofiziku u Sjedinjenim Državama svoje su otkriće, nazvano SN2016aps, opisali kao "ekstremno snažnu supernovu masivne zvijezde".  

Osim po veličini i sjaju bila je "spektakularna" i po drugim svojstvima, rekao je koautor istraživanja Edo Berger.

Takva supernova emitira samo jedan posto svoje energije u vidljivom svjetlu, no SN2016aps emitira mnogo veći udio.

Procijenjeno je da  SN2016aps ima energiju jednaku rekordnih 200 kvadrilijuna gigatona TNT-a.

Zbog neuobičajeno velikih količina vodika u oblaku eksplozije, astronomi vjeruju da je ta supernova izvorno nastala spajanjem dviju zvijezda.  

Znanstvenici se nadaju da će otkriće SN2016aps-a  voditi nalaženju drugih sličnih supernova i pomoći u razumijevanju uvjeta u ranom svemiru.

Idi na 24sata

Komentari 54

  • vjačo 15.04.2020.

    Kao totalno radoznali amater znam ovo - U ekspandirajućem svemiru ovako izgleda evolucija zvijezda . Prva generacija nastala nakon Big Banga, a koja, iako je prva, nosi oznaku „population III“, bile su vrlo masivne plave zvijezde okružene sustavom manjih, sastavljene samo od vodika i nešto helija. Postojale su vrlo kratko jer se već nakon milijardu godina iz njihovih ostataka formiraju zvijezde „populacije II“, koje u sebi, osim vodika i helija, imaju (u eksplozijama supernova populacije III nastala) alpha počela – ugljik, kisik, neon, magnezij, silicij, sumpor, argon i kalcij. U astronomiji ova počela te ona koja slijede u Mendeljejevu nizu, nazivaju se „metalima“, a njihovo omjer s vodikom i helijem naziva se metalicitet. Iako zvijezde populacije II imaju mali metalicitet, u njihovim supernovama stvaraju se sva počela zaključno sa željezom. Zlato, platina i uran ne nastaju na taj način već kao posljedica sudara neutronskih zvijezda koje su nastale davno prije rođenja našega Sunca, zvijezde „populacije I“, visokoga metaliciteta, starih 5 milijardi godina. - Jasno, ovaj moj post namjenjen je drugim radoznalim amaterima koje ujedno i pozdravljam. :-)

  • 14.04.2020.

    kako kaže jedan oasis-ov hit Champagne Supernova in the sky.

  • 14.04.2020.

    Opet nesta sta mogu vidjet samo odabrani... Podsjeca me na Medugorje

Komentiraj...
Vidi sve komentare