Znanstvenici koji rade na Velikom hadronskom sudaraču uspjeli su u nedjelju u 12.30 sati ponoviti mini Veliki prasak sudaranjem iona olova. Reakcija je stvorila temperaturu milijun puta topliju nego u središtu Sunca, a zadnji put takva je temperatura bila u prvo milijarditom dijelu sekunde nastanka svemira. Nakon sudara su se protoni i neutroni raspali u 'juhu' materije koja još nije postojala, a sada će proučavati čestice kako bi otkrili što spaja atome i što im daje masu, piše Telegraph.
Atome olova su ispaljivali u suprotnim smjerovima pri iznimno velikim brzinama u podzemnom tunelu na granici Švicarske i Francuske. Ranije su mjesecima testirali sudare protona pri brzinama bliskim brzini svjetlosti.
- Pokus je izveden u sigurnim i kontroliranim uvjetima, a tvorili smo nevjerojatno vruće i guste subatomske kugle s temperaturom milijun puta većom od jezgre Sunca (temperatura Sunčeve jezgre je 15,5 milijuna Kelvina). Proučavanjem nastale plazme, fizičari će otkriti više o Jakoj sili, jednoj od četiri temeljne prirodne sile - rekao je znanstvenik David Evans.
Pokus su izveli bez obzira na upozorenja grupe Heavy Ion Alert da bi mogla nastati lančana reakcija koja može uništiti Zemlju.
Pokus će izvoditi do 6. prosinca, a tad će ga ugasiti na dva mjeseca zbog održavanja. Eksperimente će nastaviti u veljači sa zrakama protona.