Genetičari su prvi put izolirali i dekodirali molekule RNK iz bića koje je davno izumrlo, piše CNN.
Genetski materijal koji potječe od 130 godina starog tasmanijskog tigra, primjerka iz zbirke Švedskog prirodoslovnog muzeja u Stockholmu omogućio je znanstvenicima da bolje razumiju kako funkcioniraju geni ove životinje.
- RNA vam daje priliku da prođete kroz stanicu, tkiva i pronađete pravu biologiju koja je sačuvana u vremenu za tu životinju, vrstu tilacina, neposredno prije nego što su umrle - rekao je glavni autor studije Emilio Mármol Sánchez, računalni biolog u Centru za paleogenetiku i SciLifeLab u Švedskoj.
- Ranije smo mislili da je samo DNK ostao u starim muzejima i drevnim uzorcima, ali ovaj rad pokazuje da možete dobiti RNK i iz tkiva - rekao je Andrew Pask, koji vodi projekt s ciljem oživljavanja ove vrste.
Drevni DNK, pod pravim uvjetima, može trajati više od milijun godina i revolucionirao je znanstveničko razumijevanje prošlosti.
Godine 2019. tim je sekvencionirao RNK iz kože 14.300 godina starog vuka koji je bio sačuvan u permafrostu, ali najnovije istraživanje je prvi put da je RNK izvučena iz životinje koja je sada izumrla.