Jedna od ključnih primjedbi na sunčeve panele jest da vizualno nisu atraktivni. Nitko ne želi sjediti i raditi iza obojanog prozorskog stakla i imati dojam da je u noćnom klubu, kažu znanstvenici. Stoga je tim istraživača sa Sveučilišta u Michiganu, predvođen profesorom Richardom Luntom, osmislio sunčeve panele za povezivanje u fotonaponske ploče koje su potpuno prozirne i bezbojne.
Panel se sastoji od sunčevih ćelija postavljenih na prozirni plastični materijal, a razlikuje se od svih dosadašnjih sličnih proizvoda, kako po učinkovitosti, tako i po "čistoći prozirnosti", piše I fucking love science.
Sustav koristi male organske molekule kako bi apsorbirao nevidljive valne dužine svjetlosti. Ti se materijali mogu podesiti da prikupljaju samo ultraljubičaste i "blizu infracrvene" valne dužine, koje potom isijavaju infracrveno. Nakon toga se infracrveno svjetlo vodi ka rubu plastike gdje se konvertira u struju ultratankim trakama solarnih ćelija. Obzirom da materijali ne apsorbiraju ili emitiraju svjetlo u vidljivom spektru, djeluju potpuno prozirno ljudskom oku.
Radi se o novoj tehnologiji pa stoga učinkovitost ovih panela u pretvorbi sunčeve energije u struju nije veća od 1 posto. Znanstvenici vjeruju da će daljnjim radom uspjeti podići učinkovitost na najmanje 5 posto. S druge strane, obojane solarne ploče imaju učinkovitost od 7 posto.