Pojedine prostorije u niskoenergetskoj kući obitelji Jelušić spremne su za soboslikarske radove. Jelušići će zidove ličiti, a za prvu ruku su se odlučili za neka jednostavnija rješenja. Kasnije, nakon što se u kući udomaće, na zidove će prenijeti dio svoje osobnosti. U planu imaju ukrasiti zidove personaliziranim porukama, slikama ili ukrasima, već prema željama ukućana. Jedno od mogućih budućih rješenja je i - zeleni zid.
Zeleni zid
Zeleni zid, ili kako ga još zovu, biozid, vertikalni vrt ili živući zid predstavlja idealno rješenje za prostorno ograničene ljubitelje zelenila. Ideju zelenih zidova i vertikalnih vrtova popularizirao je krajem 20. stoljeća Patrick Blanc, karizmatični francuski botaničar. Zelena pročelja kuća obrasla bršljanom često su viđen prizor koji ima brojne prednosti i pokoju manu. Ovaj biljni sloj sprječava prekomjerno sunčevo zagrijavanje, pa služi kao dobar toplinski ali i zvučni izolator. Na sličan način i zeleni unutrašnji zidovi pomažu u zadržavanju ugodne temperature u prostoru. Zeleni zid ljeti može osigurati i nekoliko Celzijevih stupnjeva nižu temperaturu u prostoru, dok zimi sprječava toplinske gubitke. Unutrašnji vertikalni vrtovi zahtijevaju nešto više pažnje. Vertikalno zelenilo treba biti zasađeno na položaju izloženom svjetlosti najmanje 12 sati dnevno ili je potrebno osigurati dodatno osvjetljenje koje zamjenjuje sunčevu svjetlost.
Za bogat i uredan rast ključno je redovito uklanjanje korova. Potrebno je osigurati i dostatnu ventilaciju kako bi se osigurao stabilan rast zdravih biljaka. Unutrašnji zidovi moraju biti vodonepropusni, a posebna se pozornost mora posvetiti suhoći zidova, podova i stropova.
Impresivan izgled zelenog zida
Činjenica je da zeleni zid iziskuje mnogo pažnje, strpljenja i umijeća, ali vizualni efekt takvog zida je impresivan što pokazuju i primjeri u fotogaleriji. Osim što je ugodan oku, zeleni zid djeluje detoksicirajuće na prostor u kojem se nalazi pa je tako i zdraviji za korisnike. Zid osunčane kuhinje može postati pravi vertikalni vrt začinskog bilja. Mogućnosti su brojne, a stručnjaci i krajobrazni arhitekti pomoći će vam odabrati i rasporediti biljke u skladu s klimatskim uvjetima u prostoru. Na tržištu su dostupni sustavi koji umjesto vas brinu o navodnjavanju a uz suvremena rješenja opasnosti od vlaženja zida su minimalne.
U niskoenergetskoj kući, svakako će umjesto slike na zidu bolje pristajati komad uokvirenog vrta.