Pltivice, Dubrovnik ili Gardaland...sve su to odredišta do kojih nas Google danas može dovesti prilično brzo, no osim najbrže rute, korisnicima sada nudi i ekološki najprihvatljiviju rutu, kojom možete putovati malo dulje, ali i znatno uštedjeti na gorivu.
Ovo je nova opcija u Google Kartama, koja je dostupna u 40 zemalja Europe, među kojima je i Hrvatska. Korisnici tako mogu odabrati opciju koja je optimizirana za nižu potrošnju goriva što pomaže u uštedi novaca za gorivo, ali i smanjuje emisiju ugljičnog dioksida.
To je i ujedno stvarna bojazan jer je prema izvješću Statista za 2022. cestovni prijevoz najveći izvor emisije ugljika u Europi.
Sada, uz prikazivanje najbrže rute, Google Karte će prikazati i onu koja je najštedljivija, ako slučajno nije i najbrža. Korisnici mogu vidjeti relativnu uštedu goriva i vremensku razliku između dvije rute i odabrati onu koja im najviše odgovara.
U postavkama vrlo lako možete izabrati i želite li da vam se stalno nudi ovakva ruta ili ostati na najbržoj. Iz Googlea navode da je ova opcija pomogla u uštedi više od procijenjenih pola milijuna metričkih tona emisija ugljika što je jednako uklanjanju 100.000 automobila s cesta. Taj broj mogao bi se udvostručiti na 1 milijun metričkih tona emisija ugljika, što je jednako uklanjanju 200.000 automobila s cesta kako će opcija ekološki najprihvatljivije rute biti dostupna u sve većem broju zemalja.
Najučinkovitija ruta na temelju vrste motora
Ruta s najučinkovitijom potrošnjom goriva ovisit će o vrsti motora vozila. Na primjer, dizelski motori su obično učinkovitiji pri većim brzinama od benzinskih ili plinskih, dok hibridna i električna vozila imaju bolje rezultate u vožnjama u gradu. Upravo stoga, u nadolazećim tjednima vozačima koji koriste ekološki najprihvatljivije rute u Europi, SAD-u i Kanadi aktivirat će se postavka odabira vrste motora – benzin, plin, dizel, hibridno ili električno vozilo (EV) - kako bi dobili najbolju rutu i najtočnije procjene goriva ili energetske učinkovitosti.
Ova je tehnologija postala moguća zahvaljujući uvidima u učinkovitost goriva i energije iz Nacionalnog laboratorija za obnovljivu energiju Ministarstva energetike SAD-a (NREL) i podacima Europske agencije za okoliš. Spajanjem ovih informacija s trendovima vožnje Google Karata, Google je uspio razviti napredne modele strojnog učenja obučene na najpopularnijim tipovima motora u određenoj regiji.