Vijetnamski programer Dong Nguyen s online trgovina je uklonio zaraznu igru Flappy Bird jer kaže da igra izaziva ovisnost. Igra se po njemu trebala igrati dok su ljudi opušteni, a ovisnost koju je stvarala, postala je veliki problem.
Brojni igrači često su u igrama osjetili uzbuđenje zbog pobjede i ljutnju nakon poraza, no iza svega postoji i određeni proces u mozgu. Psiholog Mihaly Csikszentmihalyi nazvao ga je zanos, a javlja se kada postoji savršena ravnoteža između stresa i nagrade. Ako je zadatak pretežak i u njemu ne uspijevamo, emocije naginju na stranu tjeskobe, ljutnje i frustracije. S druge strane, ako je zadatak lagan, naginjemo dosadi i gubitku interesa. No, kada su izazov i uspjeh u ravnoteži, rezultat može biti emotivno opojan. Ovaj se proces javlja kod brojnih kreativaca i izumitelja, ali i kod igrača kod kojih se može povećati i lučenje dopamina i adrenalina u mozgu, zbog čega igre djeluju kao da stvaraju ovisnost. No, dok te kemijske reakcije mogu potaknuti stvaranje nečeg novog, kod igara ne proizvode ništa, piše Daily Dot.
Ovisnost o video igrama veliki je društveni problem u mnogim azijskim zemljama, uključujući i Vijetnam, odakle je autor Flappy Birda. Mnogi igrači, osobito tinejdžeri, tamo se često igraju u internetskim kafićima, gdje su bez nadzora, piše Forbes. Pitanje je vodi li to u ozbiljnije probleme s ovisnošću o igrama ili je naglasak na zla gaminga u Aziji samo odraz drugačije medijske kulture. U stigmatiziranju video igara pomogli su i mediji u Vijetnamu koji su slali poruku da igre mogu biti opasne, osobito nakon što je 2011. tinejdžer ovisan o igrama ubio djevojčicu (7).
Oni koji su još željni Flappy Birda, kojeg više nema u mobilnoj verziji, moći će zaigrati neku od brojnih online verzija igre koje su se pojavile online. FlappyBird.com, FlappyBirds.com, FlappyBird.io samo su neke od brojnih stranica koje koriste ime poznate igre i omogućuju da frustrirajuću igru zaigrate besplatno online. Neke verzije koriste i HTML5 verziju igre i omogućuju igranje preko mobitela.