To je to što me zanima!

Zagađujemo i svemir: Ove su zemlje ostavile najviše smeća

Stari sateliti, dijelovi raketa i svemirskih postaja predstavljaju prijetnju i za buduće misije jer jedan mali sudar može stvoriti gomilu novog smeća koje bi moglo ugroziti letjelice
Vidi originalni članak

Iako to ne izgleda tako s površine našeg planeta, u svakom trenutku oko Zemlje leti nekoliko tisuća satelita na visinama od nekoliko stotina kilometara do par desetaka tisuća kilometara. Međutim, sateliti i predmeti koje smo mi poslali gore, a veći su od šake, su u manjini. Čak 95 posto svega što se nalazi u orbiti je smeće, a radi se o starim dijelovima svemirskih postaja, iskorištenim dijelovima raketa, isključenim satelitima, a čak ima i izgubljenog alata sa raznih svemirskih misija. 

No to smeće predstavlja i pravu prijetnju, jer juri uhvaćeno u orbiti i gore može ostati stotinama godina, prije nego padne nazad prema Zemlji i izgori u orbiti, prenosi Business Insider. Stvari mogu biti još i opasnije sa svakim novim sudarom koji može stvoriti tisuće malenih predmeta izvan kontrole. Europska svemirska agencija tako je procijenila kako brzinama od nekoliko desetaka tisuća km/h juri 170 milijuna predmeta većih od jednog milimetra. Radi se o komadićima boje, dijelovima vijaka i drugim sitnicama...

Infografika Business Insidera pokazuje kako je najviše predmeta u svemiru ruske proizvodnje, njih više od 6500. Međutim, oni nisu najveći zagađivač. Dok Rusi imaju 3961 komad smeća, Amerikanci u orbiti imaju 3999 komada raznog smeća. Sve su im bliži Kinezi koji su posljednjih godina ubrzali svoj svemirski program, no za njihovih 3475 komada smeća krivi su sami jer su prije 10 godina raznijeli vlastiti satelit. U top pet još su Francuzi i Japanci. 

  1. SAD - 3999
  2. Rusija/SSSR - 3961
  3. Kina - 3475
  4. Francuska - 547
  5. Japan - 266

Kako očistiti svemir?
I dok sada gradimo letjelice sa sustavima da se same spuste iz orbite i kontrolirano izgore u atmosferi, bit će potrebno izraditi i sustave koji će počistiti sav taj nered u orbiti. Postoji opasnost da će sudari napraviti toliko sitnog smeća da će postati opasno napustiti planet, a tu je i problem vlasništva jer trenutno niti jedna zemlja ne smije dirati satelite i predmete druge države. Zbog toga će biti potrebno stvoriti i nove nacionalne sporazume oko zbrinjavanja smeća u svemiru.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • 23.10.2017.

    koliko kruži smeća u orbiti više od 4 tisuće satelita

  • clarence_1 23.10.2017.

    I nek je,a nije li smece udarilo u kupolu

Komentiraj...
Vidi sve komentare