To je to što me zanima!

Za hrvatski 30 %, a matematiku 25 posto: Uvode se novi pragovi prolaznosti na državnoj maturi

Na pitanje je li 25 do 30 posto premalo za prolaznost, što mnogi upućuju kao kritiku maturi, Filipović kaže kako na  prolaznost utječu dvije komponente - prag prolaznosti i težina ispita.
Vidi originalni članak

Državna matura u lipnju 2025. bit će prva u povijesti s potpuno standardiziranim pragovima prolaznosti i pragovima za sve ostale ocjene, objavio je u ponedjeljak Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanje.

Predmeti će biti podijeljeni u područja za koja su objavljeni postoci, osam mjeseci prije samog ispita. Za matematičko i prirdoslovno područje prag prolaznosti je 25% - to su predmeti matematika, fizika, biologija, kemija, geografija i informatika.
Za jezičko-komunikacijsko područje prag prolaznosti bit će 30%, to su hrvatski jezik, svi jezici uključujući latinski i grčki, društveno-humanistički predmeti, politika i gospodarstvo, psihologija, povijest, sociologija, filozofija, logika, vjeronauk i etika.

ŠTO ČEKA OSMAŠE I MATURANTE Hoće li nacionalni ispiti biti uvjet za upis srednje škole? O tome će odlučiti ministarstvo

- Od 2010. do 2021. nije bilo godine, a da se iz nekog predmeta nije mijenjao prag prolaznosti. Kretao se, primjerice, za matematiku od 20 pa sve do 33 posto, u kemiji od 21 do 30 posto. U zadnje tri godine pragovi prolaznosti se nisu mijenjali niti na jednom predmetu. Stručne radne skupine su uspjele napraviti standardizirane ispite, ali upravo zbog toga što su to uspjeli, odlučili smo da u ovoj školskoj godini imamo i standardizirane pragove - kaže za 24sata Filipović.

Ističe kako je hrabar iskorak bio objaviti pragove osam mjeseci prije same državne mature, kako maturanti ne bi bili u neizvjesnosti.

A HIMNA? Nova školska godina, stari problemi: Nastavnika nema, mladi ne čitaju, svi žele petice...

Objavljeni su i jedinstveni pragovi za ostale ocjene - 50% za ocjenu dobar, 70% za ocjenu vrlo dobar, te 85% za ocjenu odličan.

- Nismo se slučajno odlučili za standardizirani odličan, želimo da ocjena odličan ima istu težinu bez obzira na predmet. Za neke predmete, primjerice biologiju i imformatiku, pragovi su podignuti, no za neke su i niži, primjerice engleski. Prethodnih godina bilo je nevjerojatnih odstupanja s pragovima. No od 2021., otkako sam ja ravnatelj NCVVO-a i otkad je posao određivanja pragova određen našoj instituciji, pazili smo da ih ne mijenjamo, nismo htjeli od tog principa odustati čak ni prije dvije godine, kad je na maturi iz fizike palo više od 40 posto učenika - kaže Filipović. 

Na pitanje je li 25 do 30 posto premalo za prolaznost, što mnogi upućuju kao kritiku maturi, Filipović kaže kako na  prolaznost utječu dvije komponente - prag prolaznosti i težina ispita.

- Primjerice, prag prolaznosti na kemiji je bio 25%, a 33,3% nije položilo ispit (ljetni rok 2024.). Prag prolaznosti na engleskom je bio 36%, a nije položilo 1,58%. Prag prolaznosti nužno ne utječe na opću prolaznost, već težina ispita. Nama je cilj da i u tom smislu dobijemo što je moguće više standardizirane ispite - dodaje ravnatelj NCVVO-a. 

TEST Da vas vidimo, znalci! Biste li znali odgovoriti na ova pitanja s državne mature? Počinje 2. krug

Kako je istaknuo na predstavljanju novih pragova prolaznosti, ove promjene nisu na tragu očekivanja da što više maturanata prođe maturu, nego da dovoljno unaprijed imaju jasne kriterije što se od njih očekuje za određenu ocjenu, što dosad nije bio slučaj.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • FrozenAcc 30.09.2024.

    Na faksu smo na pismenim imali prag za prolaz 50%, čak na nekim kolegijima 60%!

  • rijetko kulturan 2.0 30.09.2024.

    Kad ne može drugačije, idi linijom manjeg otpora...spusti prag.

  • fakinen 30.09.2024.

    Naravno, kako bi inače maturu prolazili nesposobni i arogantni sinovi i kćeri hdzeovaca, na putu do vrha.?!

Komentiraj...
Vidi sve komentare