To je to što me zanima!

Virtualna stvarnost pomaže u suđenju čuvarima Auschwitza

Uz pomoć virtualne stvarnosti i digitalne verzije zloglasnog logora, tužitelji će moći točno vidjeti što je neki optuženik mogao vidjeti sa svojeg položaja i na taj način donijeti pravdu tisućama ubijenih
Vidi originalni članak

Suđenja za zločine u Auschwitzu počela su 20. studenog 1945. godine, a 71 godinu kasnije procesi i dalje traju, no sada tužitelji imaju i pomoć virtualne stvarnosti. 

Iza projekta stoji Ralf Breker čiji je tim proveo pet dana skenirajući svaki detalj logora, a potom je digitalizacija trajala još šest mjeseci. Isprva su planirali model koristiti na običnom monitoru, ali su ga prilagodili tako da se može gledati i preko uređaja za virtualnu stvarnost kako bi se logor mogao vidjeti iz svake pozicije. 

Ovo je važno jer je SS na kraju rata uništio većinu dokumentacije, ali i plinske komore i krematorij. Ostala je samo jedna prostorija, no uz pomoć originalnih nacrta u virtualnom prostoru su ponovno izgradili i njih. Takav virtualni Auschwitz tek se treba koristiti na suđenju, ali 3D model je korišten na posljednjem suđenju čuvaru Reinholdu Hanningu koji je osuđen na pet godina zatvora. 

- Sudac se u presudi direktno osvrnuo na model i rekao da je omogućio da se shvati što je Hanning mogao vidjeti sa svoje pozicije u stražarskom tornju - rekao je Breker za BBC

Tužitelj Jens Rommel rekao je da će im ovo pomoći kako bi se mogle pobiti tvrdnje obrana jer će otkriti što je neki od čuvara mogao vidjeti sa svojeg položaja. Dodaje i da će u sljedećim godinama virtualna stvarnost postati standard, ne samo u njemačkoj policiji, jer će mjesto zločina ostati dostupno godinama nakon zločina. 

Idi na 24sata

Komentari 7

  • Di-noAlić 22.11.2016.

    kakvo sudjenje nisu imali izbora, pustite ljude da dostojno umru....

  • 21.11.2016.

    popneš se na toranj i vidiš kaj su vidli i oni... ili?

  • vratilsamse 21.11.2016.

    možda bi ipak bilo primjerenije procesuirati zločince koji su izvršili agresiju nad zapadnim komšijama u svrhu ostvarenja velike srbije. naime, dotični agresori su još uvijek, za razliku od čuvara iz Auschwitza zapravo stvarno živi...ali neće još dugo pa bi ipak bilo primjerenije njih pronaći.

Komentiraj...
Vidi sve komentare