To je to što me zanima!

VIDEO Kineska letjelica s uzorcima s tamne strane Mjeseca kreće prema Zemlji

Ako se letjelica uspješno vrati, Kina će postati prva zemlja koja je pokupila Mjesečevu tvar sa strane Mjeseca koja je trajno okrenuta od Zemlje.
Vidi originalni članak

Kineska sonda Chang'e-6 prenijela je u četvrtak uzorke koje je sakupila s tamne strane Mjeseca u svemirsku letjelicu u Mjesečevoj orbiti, izvijestila je državna novinska agencija Xinhua. Nakon što je primila uzorke, bespilotna svemirska letjelica odletjet će natrag na Zemlju, a očekuje se da će sletjeti u kinesku regiju Unutarnju Mongoliju 25. lipnja. Ako uspije, Kina će postati prva zemlja koja je pokupila Mjesečevu tvar sa strane Mjeseca koja je trajno okrenuta od Zemlje.

POGLEDAJTE VIDEO

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Sonda Chang'e-6 poletjela je s udaljene strane Mjeseca u utorak, nakon što je provela dva dana na površini iskapajući uzorke.

Misija je izvor nacionalnog ponosa u Kini. Lansiranje sonde u svibnju privuklo je tisuće turista u južnu otočku pokrajinu Hainan, a svaki njen sljedeći potez, od slijetanja na tamnu stranu Mjeseca do povratka na Zemlju, viralna je vijest na kineskim društvenim mrežama.

Vijest o uspješnom prijenosu dragocjenih uzoraka u četvrtak, za koji se znanstvenici nadaju da može otkriti više o podrijetlu Sunčevog sustava, stigla je u SAD u ozračju sve veće zabrinutosti zbog napretka u kineskim programima istraživanja Mjeseca i svemira.

SPEKTAKULARNI PRIZORI VIDEO Veliki pothvat: Kineska sonda sletjela na tamnu stranu Mjeseca. Pogledajte slijetanje

Upitan o misiji Chang'e-6 u srijedu, šef američke svemirske agencije NASA Bill Nelson čestitao je Kini, ali je zatražio od nje da bude transparentnija u pogledu svojih svemirskih aktivnosti.

Nelson je opetovano upozoravao da su Sjedinjene Države u "svemirskoj utrci" s Kinom za povratak na Mjesec jer će Kina sve vodene resurse koje tamo pronađe smatrati svojima.

Odgovarajući na Nelsonove komentare, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning rekao je u četvrtak da uspješno uzorkovanje sonde Chang'e-6 i odlazak s tamne strane Mjeseca predstavljaju povijesne korake za "miroljubivo korištenje svemira od strane čovječanstva" i da su mnoge zemlje nahvalile ovu misiju.

VELIKI POTHVAT Kineska lunarna sonda skupila je podatke s tamne strane Mjeseca: Čeka se njen povratak

Mao je također kritizirao Wolfov amandman, zakon koji je usvojio Kongres SAD-a 2011. godine i koji je zabranio NASA-i suradnju s "Kinom ili bilo kojom tvrtkom u kineskom vlasništvu osim ako takve aktivnosti nisu posebno odobrene".

"Trenutačna kinesko-američka svemirska suradnja suočava se s nekim problemima i poteškoćama, glavni uzrok tome je što su domaći zakoni SAD-a, poput Wolfovog amandmana, ometali normalnu razmjenu i dijalog između svemirskih agencija dviju zemalja", rekao je Mao.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare