Baterija je jedna od najvećih boljki pametnih satova, jer tko želi sat koji moraš puniti svaki drugi dan, a upravo je to Huawei odlučio riješiti svojim Watch GT satom. Nakon nekoliko tjedana baterija ovog sata je zadnja stvar o kojoj razmišljaš jer bez ikakvih teškoća traje desetak dana - ovisno o tome koje ste senzore sve aktivirali.
No tu dolazimo i do jednog od glavnih razloga za to. Huawei se s ovim satom odmaknuo od Android Wear platforme te se okrenuo vlastitom sustavu skromnijih zahtjeva kako bi omogućili dulji radni vijek baterije. Skromniji sustav donio je i neke ustupke na koje ćete se morati naviknuti.
Sat se nudi u Sport i Classic varijantama, a razlikuju se po tome što sportski ima crno kućište, dok je klasičnom ono srebrno. Što se samog sata tiče, težak je oko 46 grama (bez remena) i na ruci ne djeluje kao uteg koji će vas frustrirati nakon nekog vremena. Sa 10,6 mm nije ni predebeo (tanji je od Watcha 2). Sportska varijanta dolazi sa silikonskim remenom, a lako ga možete zamijeniti za kožni što sam ja i učinio zbog ugodnijeg osjećaja kože osobito kako se bliži toplije vrijeme.
Dolazi s AMOLED ekranom dijagonale 1,39 inča i rezolucijom od 454x454 piksela. Slika je jasna i prilično detaljna sa svim funkcijama koje se lako daju iščitavati, a prikaz sata u praktično svim uvjetima je odličan. Na desnom rubu nalaze se dvije tipke koje će vam poslužiti u navigaciji kroz sučelje. Gornja aktivira sat i vraća vas na glavni izbornik, dok vas donja vodi u vašu aktivnost kojom se bavite.
Uređaj pogoni Cortex M4 čipset sa 128 MB memorije i 16 MB RAM-a i Huawei svoj LiteOS redovito nadograđuje novim mogućnostima i optimizacijama pa cijela stvar radi prilično glatko bez nekog zastajkivanja ili rušenja, no za to je zaslužna i činjenica da ovdje nema gomile funkcija koje bi narušile performanse. Nakon sata kroz glavne ekrane još vam se prikazuje puls sa svim povezanim pokazateljima, prognoza te podaci o aktivnosti.
Što se ostalih softverskih mogućnosti tiče, ovdje nećete imati mogućnosti kao na Appleovu satu ili Android uređajima - što i nije nužno loša stvar jer je Watch GT fokusiran na praćenje aktivnosti, slanje obavijesti i praćenje vremena. Tako ovdje imate još i barometar, kompas, štopericu, alarme, svjetlo (što može pomoći u mraku) i korisnu opciju da preko sata locirate telefon u stanu tako što će se on početi glasati. No, notifikacije s drugih aplikacija možete primati i mnogima je to i više nego dovoljno. Nema ovdje ni NFC-a pa tako ni podrške za plaćanje preko Google Paya.
Satom ćete preko telefona upravljati nakon što ga dodate u Huawei Health aplikaciji. Ovdje imate detaljniji pregled aktivnosti sa sata te možete uključiti stalno praćenje pulsa i urediti notifikacije, ali i ažurirati sat. Što se aktivnosti tiče, sat se na otvorenom brzo spaja na GPS, a kako je otporan na 5 bara možete ga bez brige ponijeti na plivanje.
GT dobio još dva nova modela
Uz nove telefone iz P30 serije Huawei je predstavio još i dva nova izdanja Watch GT sata - Active i Elegant Edition. Kao i starije Classic i Sport varijante, Active dolazi s kućištem promjera 46 milimetara te nudi jednake performanse kao i ostali modeli.
Elegant Edition će nuditi manje kućište koje je sada keramičko i promjera 42 milimetra te bi trebao biti privlačniji ženama. Gledamo li po dijagonali, on ima 1,2-inčni ekran dok ostali modeli imaju 1,39-inčni AMOLED ekran. Manje kućište znači i manju bateriju, koja će u Elegantu trajati oko tjedan dana - ili 30 dana bez naprednih mogućnosti poput praćenja vježbanja.
Oba sata dobila su i Triathlon način rada, odnosno praćenje plivanja, bicikliranja i trčanja. Sat tako prati cijeli triatlon, uključujući i vrijeme promjene između aktivnosti. Kroz softversko ažuriranje ovo će stići i na Classic i Sport satove. Novost je i cijela lista novih ‘maski’ odnosno naličja za satove koje možete mijenjati na novim satovima, ovisno o prilici. Dizajneri su si ovdje dali truda i satovi imaju puno više karaktera i raznolikosti, a kroz softverski update ovo je stiglo i na ranije verzije sata.