To je to što me zanima!

Uz alkohol se problemi još bolje pamte, a ne zaboravljaju

Alkoholičari ne piju zbog osjećaja olakšanja od svakodnevnih briga, već zbog ugode od boljih podražaja iz okoline koje potenciraju podsvijesno učenje, otkriva studija
Vidi originalni članak

Opijanje potiče određene dijelove mozga da pamte određene stvari i događaje jasnije i dugoročno, otkrilo je istraživenje Sveučilišta Texas. Tako je opovrgnuta uobičajena pretpostavka da alkohol može pomoći ljudima da lakše zaborave ružne događaje i loše utječe na proces učenja i pamćenja.

- Otkrili smo da pod djelovanjem alkohola zaista teško pamtimo stvari poput toga gdje smo parkirali auto ili kako se zove netko koga smo upoznali, ali naše podsvijesno učenje i pamćenje je pod utjecajem alkohočla čak i bolje - izjavio je voditelj istraživanje dr Hitoshi Moroikawa za časopis Journal of Neuroscience.

Nema zaborava

Za vrijeme ispijanja alkohola, naša podsvijest više reagira na podražaje i sklonija je formiranju podsvijesnih sjećanja. Tako alkoholičari nisu ovisni o užitku, olakšanju ili "odmoru" koji im alkohol pruža, već o boljim podražajima iz okoline koje uvjetuje otpuštanje dopamina u mozak.

Ljudi često misle kako je dopamin neurotansmiter sretnih osjećaja, no on je zapravo ključan za proces učenja, a sinapse u mozgu pod utjecajem alkohola jačaju, objašnjava Morikava.

Cilj istraživača je otkrivanje mehanizma koji se događaju u mozgu za vrijeme pijenja, kako bi pronašli strategiju lakšeg liječenja alkoholizma, ali i ovisnosti o drogama.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare