Neprestani boravak u četiri zida svakome vrlo brzo postaje zamoran. A posebno je teško onima najmanjima, koji ne mogu razumjeti zašto više ne mogu u svoj park, vožnju biciklom i igranje s prijateljima. Teško im je i jer gledaju uznemirene roditelje, a ne mogu razumjeti novu situaciju.
Krugovi igranja, maženja, razbacivanja, učenja, spavanja, postaju sve uži, granice sve nejasnije, a svi zajedno sve umorniji i nervozniji. I negdje između vlastitog straha i brige za svoje male, nekoliko mama iz Zagreba odlučilo je olakšati ove dane i svojoj, ali i svoj drugoj djeci. Kreativke i umjetnice Ivana de Mol, Jasenka Tudor Bevanda, Anja Kučko Braun i Lina Abu Ammash tako su prije nekih mjesec dana osnovale su Art Kolektiv za dječji program i web-stranicu pametnjakovici.eu/.
- Tu smo ti nas par mama većinom s telke i jos neki autori koji ustupaju svoje gotove edukativne filmice, tekstove ili radionice za klince svih uzrasta. Uglavnom, mi smo tim multimedijskih djelatnika i roditelja. Volonterski stvaramo dječji program - kažu nam voditeljice projekta o kojem je Ivana razmišljala već dugo.
- Za svoga sina s autizmom pripremam i montiram videomaterijale kako bi lakše učio. Ideja o web-stranici za školarce s posebnim potrebama vrti mi se po glavi već više od godinu dana. U međuvremenu sam upoznala i našeg strip-crtača i umjetnika Dalibora Talajića Talaju koji je za svog sina s autizmom također napravio jako puno videomaterijala. Uključio se u projekt, preuredila sam nešto njegovih stvari, no sve je stalo zbog drugih poslova. A onda se dogodila korona. Svi sjede doma s malom djecom... Jasenku, Anju, Linu i mene povezala je dugogodišnja želja da radimo dječji program i tako je sve krenulo - priča nam videomontažerka Ivana de Mol.
I tako je prije nešto više od mjesec dana pokrenuta web-stranica koja svakim danom privlači sve više djece, roditelja, ali i ne samo njih. Osim same početne ideje o dječjem programu, nit vodilja bila je da materijale rade - umjetnici, te da sadržaj tijekom ove karantene bude svima dostupan.
I vrlo brzo, curama su se pridružili , te svoje materijale dali brojni naši umjetnici. Od Dalibora Talajića, do Ivanke Mazurkijević i Mrleta, Ivane Guljašević i njezinog studija Igobuka, čijih pet crtića već možete gledati na pametnjakovićima, udruge Blank do Edukacijsko-rehabilitacijskog kutka i drugih udruga za pomoć djeci, ali i nastavnika, terapeuta, te mnogih drugih koji nisu žalili vremena i truda da materijale montiraju, sinhroniziraju... I sve to potpuno volonterski.
Projektu se pridružio i naš proslavljeni glumac i redatelj Dejan Aćimović.
- Bit ću beskrajno sretan ako ljudi gledajući moje filmove, posebno djeca bar, na trenutak zaborave ove nevolje koje su nas zadesile - kazao nam je,
Tako razmišljaju i u Tehničkom muzeju, koji se uključio sa svojim video serijalom.
- Tehnički muzej Nikola Tesla nedavno je pokrenuo video serijal "Predmeti pričaju", u kojem o muzejskim predmetima govore njegovi vlasnici, kustosi, inženjeri, dizajneri… Cilj je predmete staviti u kontekst vremena korištenja i njihove važnosti u tom razdoblju. Sadržaj stranice pametnjakovici.eu učinio nam se jednim od idealnih kanala distribucije naših sadržaja širokoj javnosti, posebno djeci čiju kreativnost stranica želi potaknuti - kazao nam je Marijo Zrna iz Tehničkog muzeja.
Pametnjakovici.eu u ovom kratkom vremenu tako su postali mjesto koje pršti od dobre energije, kreativnosti i zabave za djecu od najmlađe dobi do onih većih, ali i velikih ljubitelja umjetnosti.
- Recimo, najnoviji video koji smo pustile je onaj o Covidu-19. Radila ga je naša teta terapeutkinja iz Malog vrtuljka. Tu su i priče o različitim obiteljima, Mrletove priče za laku noć iz serije Kišni razdraganci, ali i zadivljujući animirani filmovi poput onih Zdravka Bašića namijenjeni i onima starijima - govore nam kreativne voditeljice stranice.
Dalibor Talajić nije dvojio treba li se pridružiti ovome projektu.
- Mi živimo u, zapravo, blagoslovljeno vrijeme. Koliko god mi, nešto stariji, pamtili doba u kom je program za djecu bio dio ozbiljne kulturno obrazovne ideje, i koliko god bili rezignirani i razočarani sve manjom današnjon produkcijom iste; današnja tehnologija komunikacije omogućava nam da sami, za nikakav budžet, osmislimo sami, gotovo individualno najprimjereniji program svojoj djeci. Jedino potrebno je vrijeme. A našoj djeci - od nas za njih - treba li uopće išta drugo?
A k tome, kad netko poput Ivane, osovi platformu na kojoj se takvi sadržaji mogu umnožiti... Dječije formativne godine namah bogatije izgledaju - kaže naš priznati strip-crtač.
Jasenka Tudor Bevanda, inače stilistica Franke Batelić, Indire, te kreativna organizatorica brojnih događanja, sa svoje dvije kćeri u izolaciji je pokrenula YouTube kanal Noli Voli, s jednostavnim i kreativnim DIY savjetima za djecu i roditelje.
- Odgajajući svoje dvije kćeri od 3 i 5 godina, shvatila sam koliko im znači kada zajedno provodimo vrijeme stvarajući nešto kreativno, a da pritom razvijaju motoriku i stvaraju radne navike. U današnjem svijetu djeca su prezasićena sadržajima i nemaju dovoljno koncentracije, a shvatila sam koliko im je draže igrati se s igračkama koje su stvorile u svojoj maloj ‘tvornici’ - kaže nam Jasenka.
Želja im je da ova inicijativa postane stalan izvor dobrih sadržaja za djecu, ali i izvor redovitih prihoda za umjetnike koji rade baš kreacije za najmlađe.
- Svi smo prestrašeni, i onda sjedneš za komp, razmišljaš, sve kolege su doma bez posla, svi imaju šansu odvažiti se za nešto bolje i važnije, za sve nas i djecu. Ako se ostvari, mnogi će dobiti priliku da stvaraju djecji program uz koji ćemo moći normalno živjeti i podržavati se - zaključuju vrijedne i kreativne cure, a glazbenik i umjetnik Damir Martinović Mrle veselome projektu posvetio je nekoliko stihova:
"Kiša opere gaće i sve nedaće. Zato joj se pametnjakovići zajedno s Kišnim razdragancima vesele. Dok je ona vani pere ulice, oni je u svojim kućama promatraju kroz prozore..."