Za globalni projekt Sat kodiranja (Hour of Code) koji u cijelom svijetu traje između 5. i 11. prosinca ove godine se uključio rekordan broj hrvatskih škola. Pet dana uoči projekta prijavilo se čak 150 škola, a očekuje se da će ih biti više od 200 - dok ih je lani bilo 80.
Na nekim radionicama sudjelovat će i poznate osobe kako bi proširili ideju o jednostavnosti učenja o programiranju te o potrebi upoznavanja djece s tehnologijom i vještinama koje su potrebne za zanimanja budućnosti. Svi koji se još nisu prijavili to mogu učiniti na stranici Hour of Code koja trenutno navodi da će u cijelom svijetu biti više od 115.770 raznih događanja.
Učenici će ove godine nova znanja stjecati i kroz aplikaciju za kodiranje koja je kreirana unutar megapopularnog Minecrafta, a Microsoft i Code.org su kreirali Minecraft Hour of Code Designer, online vodič za učenje o programiranju/kodiranju, koji je besplatno dostupan.
Igrače će ovdje dočekati 12 izazova kroz koje će učiti o pojmovima računalne znanosti, kao što su orijentacija u odnosu na objekt, logičke petlje i sl., a prilagođen je svima od 6 godina na više. Osim Minecrafta, svi koji su željni učenja o programiranju to mogu učiniti i kroz neke od prethodnih alata koji su napravljeni u suradnji s Ratovima zvijezda ili Snježnim kraljevstvom.
- Već sada je broj prijavljenih škola dvostruko premašio prošlogodišnji broj, a prema iskustvima iz prethodnih godina, znamo da se najveći broj škola i volontera prijavljuje u tjednu Sata kodiranja. Uvjeren sam da ćemo ove godine značajno premašiti brojku od 200 uključenih škola i ovim putem pozivam škole, volontere i pojedince da se uključe u ovaj projekt. Bitna je samo volja i malo vremena. Dovoljno je na web stranici pročitati upute i svaka osoba, bez obzira što nije informatički stručnjak, može održati radionicu - rekao je Bela Ikotić, tajnik nevladine udruge Osijek Software Cityja, nositelja projekta za područje Hrvatske.