Znanstvenici koji upravljaju Velikim hadronskim sudaračem (LHC) po prvi puta su od popravka stroja sudarili dvije zrake protona. Ovaj su postupak u ponedjeljak opisali kao 'veliko postignuće' za one koji rade na znanstvenom eksperimentu. Prije sudara, znanstvenici su u 27 kilometara dugim cijevima na granici Francuske i Švicarske ubrzavali čestice protona. Protoni putuju u suprotnom smjeru, a sudaraju se na križanju dvije cijevi.
LHC je trenutno najveći stroj na svijetu, a znanstvenici žele stvoriti uvjete slične onima u trenutku nakon Velikog praska, piše BBC. U tom postupku traže znakove Higgsova bozona, subatomske čestice za koju vjeruju da postoji, no još je nisu uspjeli dokazati. Zasad zrake u stroju kruže slabim intenzitetom, kako bi smanjili štetu u slučaju kvara, a pravi će test biti sudari pri brzini bliskoj brzini svjetlosti.
Stroj su pokrenuli prošle godine u rujnu, no samo devet dana kasnije stroj se pokvario, a izmjena 53 od 1.624 magneta trajala je godinu dana. Prošli petak su po prvi puta pokrenuli stroj.