NASA je objavila u ponedjeljak kako teleskop Kepler više nije u kriznom režimu rada. Letjelica se iz dubokog svemira javila s antenama okrenutima prema Zemlji kako bi se mogli preuzeti podaci.
NASA-ini inženjeri su prošli tjedan otkrili da se tragač za egzoplanetima prebacio u krizni režim rada. Kvar su otkrili kada su pokušali uspostaviti vezu s letjelicom koja je od Zemlje udaljena oko 120 milijuna kilometara. U tom načinu rada letjelica troši puno goriva te je bilo važno da je što prije osposobe.
Naime, gorivo koje se troši u ovom režimu rada potrebno je da bi se mogli aktivirati potisnici i da se letjelica okrene kako bi komunicirala sa Zemljom, a to je potrebno da letjelica krene u novu fazu potrage za planetima. Znanstvenici su planirali od 7. travnja do početka srpnja tragati za novim planetima na nov način proučavajući efekt koji gravitacija planeta ima na svjetlost zvijezde koja se nalazi iza njega. Zbog velike udaljenosti popravak teleskopa i otkrivanje kvara bili su spori jer i pri brzini svjetlosti signalu treba 13 minuta da dođe do letjelice i nazad.
NASA je u ponedjeljak poručila kako čekaju da preuzmu sve podatke s letjelice kako bi vidjeli je li u dovoljno dobrom stanju da nastavi svoju znanstvenu misiju, a provjere bi trebale trajati cijeli tjedan.
Kepler je lansiran 2009. godine kako bi pretražio dio naše galaksije i otkrio nove planete izvan Sunčeva sustava, a dosad ih je otkrio gotovo 5000.