Nova studija zasnovana na DNK analizi ukazuje na to kako su izgledali Europljani u ranom ledenom dobu, uključujući njihovu boju očiju i tena.
U znanstvenom radu "Genetičke povijesti ledenog doba Europe" objavljenom u Nature Journalu, istraživači su koristili nove tehnike za analizu 51 uzorka degradiranih drevnih ostataka, čime su pokušali rasvijetliti preko 40.000 godina prapovijesti.
Europljani iz ledenog doba, pokazuje studija, imali taman ten i smeđe oči. Također, ukazuje na činjenicu da su drevne migracije bila vrlo složene, a znanstvenici su proučavali i veliki broj drevnih ljudi i njihove ostatke te na osnovu toga rekonstruirali kako se populacija mjenjala tijekom vremena.
Profesor genetike na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Harvardu David Reich kazao je da su istraživanja posljednje petine moderne povijesti ljudskog stanovništva otkrila da su masovna kretanja u neolitskom periodu i brončanom dobu najviše utjecala i tranformirala genetski "pejzaž" Europe.
Tako je ustanovljeno je da su se plave oči pojavile tek prije 14.000 godina, dok se svijetliji ten na europskom kontinentu proširio prije 7.000 godina, a sve je povezano s migracijama stanovništva s područja današnjeg Bliskog istoka.
Rana europska populacija ima više sličnosti sa neandertalcima nego današnji ljudi, s obzirom na ideju da je veći dio DNK koji smo naslijedili od neandertalaca imao štetne posljedice, pa znanstvenici smatraju da je vremenom došlo do gubljenja ovog naslijeđa putem prirodne selekcije.
Većina moderene populacije, smatraju znanstvenici, nudi samo nejasne uvide u prošlost jer je njihova genetika oblikovana relativno nedavnim migracijama.