Montažna gradnja svakako nije novost u svijetu kao ni kod nas. Mnogo naprednije verzije montažnih kuća ulaze na svjetsko tržište u posljednjih nekoliko desetljeća.
Po pitanju energetske učinkovitosti i ekološki osviještenog života i stanovanja skandinavske zemlje postavljaju standard koji ostatak svijeta slijedi u većem ili manjem zaostatku. Prema nedavnom istraživanju u Švedskoj je 84% novoizgrađenih obiteljskih kuća montažno. Razlog leži u ekstremnim vremenskim uvjetima i ekološkoj osviještenosti koja je usađena u njihov DNA. Zapadna Europa zaostaje za švedskim standardom, ali je i dalje ispred SAD-a, Australije i Velike Britanije u kojima montažna gradnja čini oko 5% ukupne novogradnje. U Nizozemskoj je 20 % novih kuća montažno, dok se u Njemačkoj 9% novih stambenih građevinskih dozvola izdaje za montažne zgrade.
Iza Europe po veličini tržišta montažne gradnje slijedi Japan s 15% udjela montažnih kuća u novogradnji s proizvodnjom od oko 10.000 kuća godišnje. Kao glavni razlog razvoja tržišta montažne gradnje navodi se gustoća naseljenosti i česti potresi.
Točne podatke o broju niskoenergetskih objekata u Hrvatskoj u ovom trenutku nećemo naći. „Procjenjuje se da je udio montažne gradnje u ukupnoj gradnji oko 5%“ tvrdi Hrvoje Kuretić, vlasnik tvrtke Domus Plus.
Više o montažnoj gradnji pratite na Niskoenergetska kuća 2.