Nema situacije koja je tako loša, a da ju ne možete učiniti gorom, izreka je koju često koriste astronauti, rekao je umirovljeni astronaut Chris Hadfield u sjajnom TED predavanju u Vancouveru.
Popularni astronaut koji je iz svemira slao lekcije i pjesme, nastavio je s lekcijama i nakon povratka na Zemlju, a u predavanju je opisao kako je on, ali i ostali astronauti, prošao kroz puno više zastrašujućih stvari u životu od prosječnog čovjeka. Izgledi za katastrofu 1979. godine bili su 1:38 i Hadfield je postavio pitanje zašto bi itko to učinio i prolazio kroz toliki rizik.
Za njega je to bilo jednostavno. Još kao dječak je dobio želju i odlučio postati astronaut.
Cijelo predavanje bilo je fokusirano na strah, pritisak i suočavanje s opasnim situacijama. Krenuo je od straha od paukova, jednog od najčešćih, i rekao kako je od 50.000 poznatih vrsta tek 24 otrovnih, a u dijelu Kanade, gdje on živi, tek je jedna otrovna vrsta, koja čak nije ni smrtonosna.
Hadfield je na primjeru paukova rekao da ćemo, ako dovoljno puta prođemo kroz paukovu mrežu, izgubiti taj urođeni instinkt i naučiti razliku između stvarne i zamijećene opasnosti.
Isti princip se može primijeniti na sve, čak i to kada ostaneš slijep u svemiru. Pojasnio je kako su se tijekom obuke pripremali na sve dijelove koji im trebaju da uspješno obave misiju, ali i na sve stvari koje bi mogle poći po zlu. Tako da, kada je i ostao bez vida, zbog otopine protiv zamagljivanja, znao je da se može osloniti na kolege koje je čuo u razglasu, astronauta koji je bio kraj njega, ali i druge sustave..
U iznimno poučnom predavanju, zadivljujući su i trenuci u kojima Hadfield opisuje osjećaj kada stojiš pored Zemlje u svemiru i gledaš u apsolutno crnilo s druge strane.