To je to što me zanima!

Što da nas pogodi? 'Opasni' asteroid projurit će kraj Zemlje

Asteroid 3200 Phaethon u subotu će nam biti najbliže još od 1974. godine. Da nas pogodi stijena slične veličine, napravila bi krater promjera 65 kilometara i rupu duboku kilometar
Vidi originalni članak

Golemi asteroid na putu je prema Zemlji i u subotu navečer će projuriti pored nas. No NASA kaže da se ne moramo brinuti jer iako je 'potencijalno opasan', ovaj asteroid će proći na sigurnih 10,3 milijuna kilometara udaljenosti. 

No, ovo je najmanja udaljenost na kojoj će nam asteroid 3200 Phaethon biti još od 1974. godine. Kako se nalazi na iznimno eliptičnoj putanji, sljedeći put će nam se opet ovako približiti 2093. godine. 

MEĐUZVJEZDANA CIGARA Ništa od malih zelenih? Nema umjetnih signala sa asteroida

Iako će proći dovoljno daleko da ne strahujemo zbog njega, u astronomskim terminima ovo je prilično blizu i zbog toga asteroid i ima ocjenu 'potencijalno opasan'. A pritom treba imati na umu i da se radi o stijeni promjera 5 kilometara te je Phaethon treći najveći potencijalno opasan asteroid u blizini Zemlje. 

Astronomi su dosad identificirali većinu velikih asteroida koji se nalaze blizu nas, a radi se o objektima većim od kilometra i niti jedan nije na putu da se zabije u nas. Međutim, većina nisu svi i procjene su da je još otprilike 5 posto velikih asteroida koje tek treba otkriti. 

Stvari su puno opasnije kod asteroida koji su promjera iznad 140 metara, a otkrili smo ih tek pola. Kako se ide prema manjim asteroidima, taj postotak pada, iako i te stijene mogu napraviti veliku štetu.

Asteroid koji je eksplodirao iznad Čeljabinska 2013. godine bio je promjera 20 metara, a na kraju je ozlijeđeno 1000 ljudi. U usporedbi sa silom i razaranjima koja bi nam donio Phaethon, prava sitnica. Ovakav asteroid napravio bi krater promjera 65 kilometara i dubine 1 kilometar. 

KATASTROFA ZAHVATILA SVIJET Asteroid je izbrisao dinosaure, ali je donio još veće probleme...

- Objekt veličine Phaethona bio bi razoran za nas - rekao je planetarni znanstvenik Dan Durda za NBC.  Dodaje kako bi prašina i kemijski spojevi nakon tog udara mogli ohladiti planet i potpuno uništiti ozonski omotač. Phaethon je u prošlosti bio i puno veća prijetnja, no kako je često prolazio pored Sunca, izgubio je značajan dio svoje površine.

Idi na 24sata

Komentari 32

  • Poglavica prvi 17.12.2017.

    Možemo se samo pomoliti...ako stignemo i to? 😕

  • scythe 17.12.2017.

    "Kako je često prolazio pored Sunca, izgubio je značajan dio svoje površine." ... još par krugova, pa neće niti imati površinu ...

  • 16.12.2017.

    ništa od udara na zemlju samo će proći kraj nas i reći bye bye

Komentiraj...
Vidi sve komentare