Suze svetog Lovre ili kiša meteora u kojoj zaljubljenici u astronomiju uživaju svakog kolovoza ove godine će prirediti pravi pljusak koji će svoj vrhunac imati u noći na petak, od pola sata iza ponoći.
Hrvatski astronomski savez navodi kako će roj početi s većim brojem malih meteora dok bi veće primjerke trebali vidjeti od 1.23 sati pa sve do jutra. Uživanje u Perzeidima u početku bi mogao pokvatiti Mjesec, no u vrijeme maksimuma uvjeti će biti idealni jer Mjesec zalazi oko 00.41 sati.
Zemlja ove godine prolazi kroz nešto gušći oblak meteorida pa se u maksimumu predviđa do 160 meteora na sat. Prosjek za roj Perzeida inače je stotinjak. Zbog toga u noći na petak potražite mjesto što dalje od gradske rasvjete i svjetlosnog onečišćenja kako bi uživali u nebeskom spektaklu.
Meteorski roj nastaje prolaskom kometa Swift-Tuttle kraj Sunca, a ono što možemo vidjeti na nebu su djelići kometa koji presijecaju putanju Zemlje. Dok Zemlja prolazi kroz taj oblak tisuće čestica izgaraju u susretu s atmosferom te taj trag vidimo na noćnom nebu. Vidimo ih u zrakastom uzorku, gdje se radijalno šire od jedne točke. Ta se točka naziva radijantom, a prema njezinom položaju na nebu, meteorski roj je dobio i ime. Radijant Perzeida je u zviježđu Perzeja.
Želite li fotografirati meteore, morate imati na umu da su zahtjevi za njihovo fotografiranje nešto drugačiji od klasične astrofotografije, a ovdje pročitajte kako ćete ih najbolje 'uloviti'.