To je to što me zanima!

Spas za planet? Nova plastika može se reciklirati unedogled

Znanstvenici su razvili novu vrstu plastike kod čije se razgradnje ne gube kvalitetna svojstva materijala pa se takva plastika može beskonačno reciklirati
Vidi originalni članak

Znanstvenici su razvili novu vrstu plastike koja se može beskonačno reciklirati. Obična se plastika ne može više puta razgrađivati, jer se s vremenom počne raspadati, pa se od takve sirovine mogu izrađivati proizvodi za koje se može koristiti plastika slabije kvalitete, piše Daily Mail

Primjerice, prozirna plastična boca se nakon reciklaže može iskoristiti u proizvodnji sintetičkih vlakana za tepihe. S druge strane, kod biorazgradive plastike, jednom kada se razgradi njezine se kemijske supstance ne mogu se ponovno iskoristiti za izradu plastike. 

OTKRILI MILIJARDE KOMADA Ogromna prijetnja za koraljne grebene: Preplavila ih plastika

Proizvodnja plastike na globalnoj razini narasla je do te razine da se očekuje kako će prijeći 500 milijuna metričkih tona do 2050. godine. Kako se većina plastike proizvodi za jednokratnu upotrebu, ti materijali ostaju u okolišu stoljećima. 

Nova metoda recikliranja

Jedino rješenje, kako ga vide znanstvenici Sveučilišta u Coloradu, jest proizvesti plastiku koja će se moći ponovno koristiti. Stoga su razvili metodu kemijskog recikliranja u kojoj se plastika razgradi na sastavne dijelove koji se mogu pročistiti i ponovno pretvoriti u jednako kvalitetnu plastiku. 

UPOZORENJE ZNANSTVENIKA Zagadili smo i mora: Oceanski divovi ugroženi zbog plastike

Dr. Jian-Bo Zhu i njegovi kolege, u studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu Science, identificirali su dva katalizatora koji mogu s 85-postotnom učinkovitosti razgraditi polimer u konstitutivne monomere, pa se ti monomeri mogu ponovno iskoristiti. 

- Otkrića poput ovog, prema kojem se plastični otpad može unedogled reciklirati bez štetnih učinaka na svojstva materijala mogu doprinijeti stvaranju svijeta u kojem se plastika po isteku svog životnog vijeka neće tretirati kao otpad nego sirovina za stvaranje visoko vrijednih proizvoda i tzv. djevičanske plastike - komentirao je Andrew Dove sa Sveučilišta u Birminghamu.

  SLUČAJNO JE OTKRILI Mutanti protiv plastike: Nadaju se da će bakterija očistiti more

Prije nekoliko dana objavljena je vijest da su znanstvenici slučajno razvili mutirani oblik bakterije koji može razgrađivati plastiku, odnosno može jesti polietilentereftalat (PET plastika) koji se koristi u proizvodnji plastičnih boca. Otkriće bi moglo značajno doprinijeti rješenju za rješavanje gorućeg problema zagađenja plastičnim otpadom.


 

Idi na 24sata

Komentari 12

  • 28.04.2018.

    Baš mi je drago čitat ovakve vijesti, znajući da tehnologija stalno napreduje. Samo, kad će se takva plastika počet koristiti?...

  • mladen3x 28.04.2018.

    pričate gluposti,radim s plastikom i svaku plastiku recikliramo tako da nemamo otpada,problem je jedino u boji,ako sam radio žutu i naiđe kupac koji želi zelenu ja ne mogu to malo žute što mi je ostalo ubaciti pod zeleno več čekam kupca koji traži žutu ili crnu da bi to potrošio a to što jedan čep košta koji cent i ne otkupljuje se več se baca u smeće to je nešto sasvim drugo i tu leži problem,isto je i kod otkupa boca,kila materijala košta od 8 do 16 kn a u povratu za recimo jednu bocu od pola litre koja ima max 30 grama se dobije 0,50 kn pa sami izračunajte dali se državi isplati otkupljivati takve boce i u čijem je to interesu.....btw boca od litre ima max 45 grama a ide isto pod 0,50 kn....pričam o PET-u...

  • sarkastican 28.04.2018.

    Vidimo iz prilozeno da je ovo goruci problem kojim se pozabavila svjetska znanost gdje ubrzano rade na rjesavanju problema, i ne brinem kroz 10 godina plastika nece biti problem.

Komentiraj...
Vidi sve komentare