To je to što me zanima!

Šokirala znanstvenike: Zombi zvijezda stalno se vraća u život

Umjesto da se nakon eksplozije ugasi, ova zvijezda se "reinkarnirala" pet puta. Čak 50 puta jača od našeg Sunca, bacila je novo svjetlo na istraživanja astronoma...
Vidi originalni članak

'Zombi zvijezda' je supernova koja već se trebala ugasiti, no čini se da ne odustaje. Nekoliko puta je već eksplodirala i činilo se kako će, kao i ostale supernove, nestati, prenosi CNN.

Njeno ime je iPFT14hls, a astronomi u Kaliforniji su ju prvi put ugledali 2014. godine i izgledala je potpuno uobičajeno za takvu vrstu zvijezda. No, istraživači su primijetili nešto čudno: uobičajeno eksplozija zvijezde (supernova) nagovještava kraj i sjaji otprilike 100 dana nakon čega se zvijezda jednostavno ugasi. No, iPFT14hls se kroz 600 dana jednostavno "palila i gasila".

- Isprva smo mislili da je riječ o bližoj zvijezdi u našoj galaksiji, no nakon što smo ju detaljnije istražili, shvatili smo da je zvijezda čak 500 milijuna svjetlosnih godina daleko. Činjenica da je već pet puta pojačavala i smanjivala svoju svjetlost je vrlo neuobičajena. Nikad nismo vidjeli takvu supernovu, pojasnio je Iair Arcavi iz NASA-e.

Nakon pretraživanja arhiva, astronomi su primijetili kako se ista zvijezda pojavila i 1954. godine i nekako preživjela masovnu katastrofu samo da bi ponovno eksplodirala - i nastavila postojati.

- Ovo znači da još moramo naučiti kako se masovne zvijezde razvijaju i kako mogu eksplodirati. Uzevši u obzir koliko se energije i mase ispušta, ukoliko su ovi događaji česti, mogu imati veliki utjecaj na svoju okolinu. Ova će supernova, primjerice, utjecati na cijelu galaksiju u kojoj se nalazi, rekao je Arcavi.

Sama zvijezda je 50 puta masivnija od našeg Sunca, a sama njezina eksplozija je najduže postojana eksplozija ikad viđena. 

Arcavijev kolega iz Las Cumbres observatorija, Andy Howell, kaže kako je očekivano bilo vidjeti ovu pojavu u ranom periodu postojanja svemira te kako su trebale "izumrijeti" do danas.

- To je kao da pronađete živog dinosaura danas. Ukoliko ga pronađete, pitat ćete se je li to zapravo dinosaur, kaže Howell.

Idi na 24sata

Komentari 28

  • Ma nu 10.11.2017.

    Majko mila da zvijezde se gase nakon supernove pa novinaru 3 min na google i dobijes sve podatke.....nakon supernove ostaju 3 tipa zvijezda pulsari magnetari koji sjaje jos milijunima i milijardama godina ili crne rupe.......

  • scythe 10.11.2017.

    Čudno mi je da Google ništa ne zna o "iPFT14hls" ... a još čudnije mi je da je 500 milijuna svjetlosnih godina daleko - nekako mi se čini predaleko.

  • sexy_trubadur 10.11.2017.

    ma nista ne shvacate ,, presla je na led tehnologiju ,sad trosi puno manje energije

Komentiraj...
Vidi sve komentare