To je to što me zanima!

Snimanje oranica: Za preciznu poljoprivredu koriste dronove

U utorak je na polju nedaleko beljske farme Mitrovac prvi put javnosti predstavljen dron, koji je zajednički proizvod te velike tvrtke i inovatora Milivoja Hucaljuka
Vidi originalni članak

Belje se odnedavno može pohvaliti da su u prihrani pšenice i ječma, koji su posijani na oko 6.000 hektara poljoprivredne površine, počeli koristiti pomoć dronova, od kojih je jedan, Feniks, kao hibrid aviona i helikoptera, u potpunosti hrvatski proizvod. 

U utorak je na polju nedaleko beljske farme Mitrovac prvi put javnosti predstavljen dron, koji je zajednički proizvod te velike tvrtke i Milivoja Hucaljuka, inovatora koji je 25 godina radio na razvoju takvih bespilotnih letjelica.

- Ova bespilotna letjelica je iz podkategorije "čvrsto krilo", nije onaj klasičan dron, ovo je potpuni novitet i u sebi ima najbolje karakteristike helikoptera i aviona. Od helikoptera smo iskoristili prednosti vertikalnog polijetanja i slijetanja, a od aviona dugotrajan let i veliku brzinu. Fenix može biti u zraku od sat i pol do dva sata, operativna brzina mu je 80 kilometara na sat, težak je 5 kg, a raspon krila je 3,8 metara. Potpuno je od karbona, odnosno kompozita - kaže Milivoj Hucaljuk, bivši časnik Hrvatske vojske koji je po skidanju vojničke odore strasno krenuo u zrakoplovno modelarstvo u potpunosti se posvećujući multirotorima s ugrađenim videokamerama i fotoaparatima za snimanje i fotografiranje terena.

POGLEDAJTE VIDEO: Dron Feniks hrvatski je ponos

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

 

Prema njegovim riječima, ovisno o količini ugrađene opreme Feniks košta između 20.000 i 30.000 eura.

Krešimir Grgić, direktor Ratarstva u Belju, dronovi poput Feniksa su idealni za detaljno snimanje oranica od 100 i više hektara kakvih je u Belju najveći broj.

- Prikupljeni podaci iz drona, koji se dobivaju kombiniranjem podataka vertikalnog snimanja vidljivim i infracrvenim spektrom, prebacuju se u suvremeni GIS sustav u kojem tehnolozi obrađuju podatke i kreiraju karte prihrane koje se prebacuju u računala satelitskih navigiranih traktora i prema njima se izvodi točna prihrana pšenice - kaže Krešimir Grgić dodajući da su planovi da tri drona i 12 pametnih traktora doprinesu smanjenju potrošnje gnojiva do 7 posto i povećanju prinosa do 15 posto. 
 

Idi na 24sata

Komentari 17

  • Filomena 01.04.2016.

    dronovi bez čovjeka nemaju priču...

  • montello 01.04.2016.

    dronovi sve mogu

  • sony55 30.03.2016.

    Može dugo biti u zraku, no visoka mu je cijena.

Komentiraj...
Vidi sve komentare