To je to što me zanima!

Školarci uče plivati: Gotovo 50% djece u Hrvatskoj ne zna plivati

WHO je 2014. u svom službenom godišnjem izvješću navela kako se svake godine u svijetu utopi 370 000 ljudi, preko 50% od ukupnog broja utopljenih su osobe mlađe od 25 godina
Vidi originalni članak

Ove jeseni u osnovnim školama opet se provode provjere plivanja za učenike, te obuka za male neplivače. U školskoj godini 2020./2021. zbog epidemiološke situacije, mjera i preporuka kriznog stožera mnogo sportskih objekata nije radilo, pa je cijela generacija ostala bez obuke.

POGLEDAJTE VIDEO:
Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Lani se obuka odrađivala koliko se moglo, pa smo provjerili po gradovima i županijama kakva je situacija i koliko je djece neplivača. Dosad poznati podaci, nažalost, porazni su. Prošle godine na 16. Hrvatskom savjetovanju o obuci neplivača iznesen je podatak da čak više od polovice djece u Hrvatskoj ne zna plivati. Poznati hrvatski sportski djelatnik i professor emeritus Vladimir Findak tad je, sa stručnim suradnicima, predložio da učenici ne mogu završiti osnovnu školu dok ne nauče plivati.

- Trenutno imamo 90 utopljenih godišnje, što je drugi uzrok smrti u Hrvatskoj, nakon prometnih nesreća. Vrlo je zabrinjavajuće da u 21. stoljeću gubimo živote zato što nam djeca i mladi ne znaju plivati - rekao je tad Findak.

Dodatni je problem i to što obuka plivanja za učenike nije obavezna, a državno financiranje ide tek preko projekta Ministarstva turizma i sporta "Hrvatska pliva", te lokalnim financiranjem.

U Gradu Zagrebu je obuka plivanja ponovno je pokrenuta u školskoj godini 2021./2022., a provjeri plivanja pristupio je 4.581 učenik, od čega 1.628 (35,5 posto) neplivača. U Zagrebu su provjere znanja plivanja u ovoj školskoj godini su u tijeku.

- Početkom školske godine provjerava se umijeće plivanja učenika drugog razreda te učenika trećeg razreda koji eventualno nisu bili obuhvaćeni programom poduke plivanja u protekloj školskoj godini. Za učenike neplivače potom se tijekom školske godine organizira poduka plivanja u trajanju od 15 sati koju provode licencirani treneri plivanja - odgovorili su nam iz Grada Zagreba koji Program poduke plivanja za učenike provodi se na Sportskom parku 'Mladost', Zimskom plivalištu 'Mladost', bazenu 'Utrine', bazenu 'Jelkovec'.

TRAGEDIJA Vir: Dijete se utopilo u bazenu

- Pretprošle godine smo imali pauzu od plivanja, ovo je druga godina od pauze da naši učenici idu na plivanje. Kad traje tečaj, pred školom školarce čeka bus koji ih vozi na bazene Mladost - rekao nam je ravnatelj osnovne škole Marina Držića, Zvonimir Bićanić.

Grad Rijeka od školske 2008./2009. godine ima aktivan projekt 'Rijeka pliva' i obuhvaća svih 25 osnovnih škola na njihovom području. Do sada je ukupno kroz projekt na bazenima Kantride od 2008. godine plivati naučilo oko 12.000 učenika gradskih osnovnih škola. Za provedbu projekta 'Rijeka pliva' Grad Rijeka je do sada izdvojio gotovo 2 milijuna kuna. Program obuke plivanja provodi se putem Riječkog sportskog saveza i Kluba skokova u vodu 'Primorje 2010', a izvorno obuhvaća učenike 2. razreda gradskih osnovnih škola.

TRAGEDIJA U MEĐIMURJU Dijete se utopilo u bačvi: 'Kad su ga našli, nije mu bilo spasa'

- Svi učenici prolaze 10 sati obuke plivanja, a za učenike koji ne savladaju vještinu plivanja u predviđenih deset sati organizira se besplatna obuka sve dok ne savladaju vještinu plivanja. Za učenike s posebnim potrebama organiziran je individualni i grupni način rada. Za učenike osnovnih škola koje odgojno obrazovni rad provode na talijanskom jeziku obuka plivanja održava se na talijanskom jeziku - poručuju iz ureda Grada Rijeke, te dodaju kako su oni edini grad u Hrvatskoj koji sustavno i kontinuirano provodi obuku plivanja za učenike 2. razreda.

Grad Rijeka osigurava financijska sredstva za provedbu projekta pa je obuka plivanja, prostor plivališta i prijevoz za sve učenike besplatan. Za provedbu projekta 'Rijeka pliva' Grad Rijeka je do sada izdvojio gotovo 2 milijuna kuna.

U GOTTINGENU Nakon incidenta s nebinarnim plivačem na bazenu, njemački grad dopustio plivanje u toplesu

- U 2022. godini projekt 'Rijeka pliva', koji je dobio nagrade Ministarstva turizma i sporta, od tog istog ministarstva nije dobio financijsku potporu. Grad Rijeka će nadomjestiti nedostatak tih sredstava i nastaviti provoditi ovaj program - poručuju iz grada.

Veći postotak neplivača je u Slavoniji

U Slavoniji je ipak nešto drugačije. Školarci se testiraju tek u petom razredu jer je tad lakše organizirati odlazak na bazene, ali i postotak neplivača je puno veći. Doc. dr.sc. Dražen Rastovski, profesor na osječkom KIF-u i Učiteljskom fakultetu kaže kako je u njihovoj županiji čak 45 posto neplivača.

- Osječko-baranjskoj županiji neophodno je poraditi na unaprjeđenju programa poduke neplivača. U malim područnim školama među petašima nema jednog plivača - zaključio je to Rastovski na temelju istraživanja, koji je na Učiteljskom fakultetu u Osijeku uveo obveznu provjeru znanja plivanja za buduće učitelje i odgajatelje te izborni predmet Plivanje kao model za plivačku edukaciju navedenog kadra.

CROWDFUNDING Hrvatska plivačica želi 'osvojiti' Cookov prolaz: Sponzori su je odbili, prikuplja donacije...

- Iluzorno je očekivati da djeca znaju plivati, ako učitelji i odgajatelji ne znaju i nisu u mogućnosti pružiti edukaciju ili u najmanju ruku snaći se u urgentnim situacijama na vodi - zaključio je.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) 2014. je u svojem službenom godišnjem izvješću navela kako se svake godine u svijetu utopi 370.000 ljudi, više od 50% od ukupnog broja utopljenih su mlađi od 25 godina. Utapanje je treći uzrok smrtnosti za djecu do 15 godina. Vrijeme je, ističu naši sugovornici, da provjera i obuka plivanja opet postane obavezna za sve učenike.

Novi zakon: Država će financirati trenere

Vidi se da je pandemija utjecala na fizičku spremu školaraca. Djecu školske dobi potrebno je poticati da se uključe u neki sportski klub, ali još važnije osigurajte djetetu svakodnevno vrijeme provedeno u tjelesnoj aktivnosti, kaže Dražen Rastovski s osječkog Kineziološkog fakulteta, koji preporučuje hodanje i plivanje kao dodatnu aktivnost. Prema prijedlogu novog zakona o sportu, po prvi put bi se kroz županijske sportske saveze omogućilo direktno financiranje iz državnog proračuna za djecu i mlade do 18 godina, čime će se sada moći besplatno osigurati treneri, oprema i cijela stručna pomoć u onim jedinicama koje to nisu mogle.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • reno1 18.10.2022.

    A kome to treba zahvaliti naravno zna se u ovih 35 godina samo krada i lopovluk,u bivsoj jugi je bilo pod obavezno u prvom razredu ici na plivanje...

  • STorm5 18.10.2022.

    WHO kaze!? 🤣🤦‍♀️Pa da, zabranili socijalne kontakte i treninge zbog straanog virusa...bolje da se klinci utope nego da umru od korone! Koje licemjerstvo!

Komentiraj...
Vidi sve komentare