Albert Gajšak i njegov MakerBuino, Ivan Mrvoš sa pametnim klupama te Mate Rimac samo su neki od mladih hrvatskih inovatora koji se sada nalaze u stripovima udžbenika za Tehničku kulturu. Za novu seriju udžbenika Svijet tehnike 5. - 8. zaslužna je urednica Maja Mačinko koja je i učiteljica tehničke kulture u osnovnoj školi Ivana Cankara u Zagrebu. Ona je došla na ideju da se u udžbenike ubace stripovi sa pričama o hrvatskim inovatorima i poduzetnicima koji su uzor današnjim mladima.
Umjesto klasičnih priča o već dobro poznatim znanstvenicima poput Tesle, u stripovima su se našle motivacijske priče ljudi poput Mate Rimca, sa njihovim koracima od školskih klupa do onoga što danas jesu, a svaki strip povezuje nečiju životnu priču sa cjelinom iz područja kojom se bavi.
Tako se u udžbeniku Svijet tehnike 5 pojavljuje priča akademika Nikole Bašića kako su nastale Zadarske orgulje; Alberta Gajšaka koji je sa 18 godina lansirao MakerBuino; Ivana Mrvoša i njegovih inovacija koje su rezultirale najpoznatijom te priznatom u svijetu- Pametna klupa; te Mate Rimca i njegovog puta od natjecanja u školi do tvrtke Rimac automobili, električnih automobila i svega čime se danas bavi.
Udžbenik Svijet tehnike 6 pokriva i područje graditeljstva te se u njemu nalaze priče shitekta Igora Franića – sveučilišnog profesora koji je radio na projektu Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu; arhitektice Kate Marunice koja je sa svojim timom zaslužna za spomenik Gordanu Ledereru u Hrvatskoj Kostajnici; priču o nastanku vjetroelektrana na otoku Pagu; te priču o Ivanu Kožaru koji je zahvaljujući svojim izumima završio na sajmu inovacija u Ženevi sa glazbenomTeslinom zavojnicom.
Svijet tehnike 7 bavi se strojarstvom i metalima pa je tako u stripu priča o metalurškome fakultetu u Sisku kroz oči dekanice Zdenke Zovko Brodarac; Kreši Kordiću koji povezuje automatizaciju i strojeve; Ireni Petir – prvoj ženi auto mehaničarki sa vlastitom servisom i položenim majstorskim ispitom čime smo djecu htjeli usmjeriti i prema strukovnim zanimanjima; te docentici Ankici Kovač koja je nakon studija zrakoplovstva kroz rad na FSB-u napravila prototip prvog Hrvatskog bicikla na vodik te i prvu punionicu vodika u Hrvatskoj.
Svijet tehnike 8 pokriva područje elektonike, elektrotehnike te robotike a automatikom i ovdje su svoju priču ispričali dečki koji su napravili STEMI heksapod – edukacijskog robota kojeg djeca sama sastavljaju i programiranju, te njihov put do uspjeha. Drugi strip priča o dr.sc. Ani Sović Kržić koja osim što je profesorica na FER-u ujedno je i prva žena predsjednica Hrvatskog robotičkog saveza koji se bavi popularizacijom robotike kod mladih. Koliko im je važno isticati Hrvatske uspjehe i pokazati da i mi imamo ono nešto čime možemo u svije vidi se i u primjer gdje Ana u jednoj ruci drži Albertov MakerBuino, a u drugoj VidiX mikrokontroler kao još jednu sjajnu inovaciju.