Na prosječan oglas za posao stigne 118 prijava, a na svaki oglas za posao koji objavi Google prijavi se više od tisuću ljudi. Ovaj kalifornijski gigant slovi kao jedan od najpoželjnijih poslodavaca na planeti, često se kroz medije hvale radnom okolinom u svom sjedištu i podružnicama, uvjetima rada i drugim pogodnostima.
Uz takav marketing, većina ljudi bi razgovor za posao u Googleu tretirala gotovo kao audijenciju kod pape ili američkog predsjednika. Plaća je velika, beneficije su dobre, uvjeti rada su fantastični, postoji li uopće išta kod radnog mjesta u Googleu što bi moglo biti negativno?
J.T. O'Donnell, stručnjakinja za ljudske resurse, predsjednica i osnivačica megapopularnog servisa CareerHMO i bloga Careerealism, smatra da postoji i piše o 5 razloga zbog kojih posao u tvrtki poput Googlea ne bi bio prikladan za većinu.
1. Potpali biste pod stereotip
Uz svaku branšu i kompaniju veže se poneki stereotip. Mnogi koji su se zaposlili u Googleu kažu da su im nakon toga potpuni stranci znali pristupati kao bahatim pametnjakovićima, samo zato što su dobili posao u Googleu.
2. To je težak posao
Uz golem broj konkurenata, čak i ako dobijete takav posao, borba je tek počela. U svijetu vrtoglavih ambicija opstaju samo oni koji su spremni potpuno se posvetiti poslu i održavati takav tempo unedogled.
3. Buduća potraga za poslom bit će neusporedivo teža
Kad jednom odlučite da želite promijeniti posao, suočit ćete se s novim velikim izazovom. Istina, tako zvučnog poslodavca je dobro imati u životopisu, zbog čega vam poziva na razne razgovore za posao zasigurno ne bi manjkalo, no, bi li vam to na duge staze pomoglo ili odmoglo?
Bivši zaposlenici Googlea uglavnom se susreću s nerazumijevanjem, jer svi se pitaju zašto bi itko htio napustiti takav posao, potencijalni poslodavci ih se boje zaposliti jer ih je strah da im nakon Googlea neće biti dovoljno dobri, a mnogi ih pozivaju na razgovor za posao samo da bi čuli kako izgleda raditi u Googleu.
4. Previše ćete očekivati
Postoji i druga strana novčića, a to je privikavanje na sasvim drugačije uvjete jednom kad odlučite otići. Premda silno željeli mirniji posao i normalniji tempo rada, moguće je da na kraju ipak budete nezadovoljni kad se sjetite silnih beneficija, bonusa i drugih pogodnosti koje ste imali. Jednostavno rečeno - jednom kad nastupite na Olimpijskim igrama, teško ćete se motivirati za seoski turnir.
5. Svi će vas vući za rukav
Dok ćete na početku možda i uživati u popularnosti stečenoj novim poslom, vjerojatno će vam ubrzo prisjesti. Pripremite se za prenatrpani sandučić s porukama na Facebooku, mobitel užaren od poziva i ispitivanje koje nikad neće prestati.
Svi vaši prijatelji, rođaci, donedavni kolege, susjedi i potpuni stranci konstantno će vas ispitivati o tome kako ste dobili posao, kako vam je raditi tamo i kako da oni dobiju posao tamo.
O'Donnell smatra da je za sretnu karijeru mnogo bitnije utvrditi što točno želite od svog posla, i to temeljito istražiti, nego bazirati ambiciju na zvučnom imenu tvrtke i stvarima kojima se ona reklamira.