Komet na koji je u studenom prošle godine sletjela sonda Philae mogla bi biti dom izvanzemaljskim mikrobima, navode znanstvenici, koje na ove zaključke navode karakteristike kometa.
Naime, komet 67P/Čurjumov-Gerasimenko ima tamnu koru koju najvjerojatnije objašnjavaju živi mikroorganizmi ispod ledene površine. Tragove organskih materijala otkrila je i letjelica Rosetta koja i dalje prati komet.
Iako je Europska svemirska agencija napravila pravi pothvat slijetanjem na površinu kometa, sonda Philae i Rosetta nisu opremljene senzorima koji bi direktno tražili znakove života.
Astronom i astrobiolog Chandra Wickramasinghe, koji je bio uključen i u planiranje misije prije 15 godina, kaže da bi trebali biti otvoreniji prema mogućnostima izvanzemaljskog života. On i kolega Max Wallis sa Sveučilišta u Cardiffu vjeruju da bi ovaj, ali i slični kometi, mogli biti dom za žive mikrobe.
Oni su obavili simulacije koje sugeriraju kako bi mikrobi mogli biti prisutni na dijelovima koji su bogatiji vodom. Kako prenosi Guardian, komet ima tamnu koru s ugljikovodicima iznad ledene površine te glatka ledena 'mora', ali i kratere koji sadrže ponovno zamrznutu vodu s organskim česticama. Wickramasinghe kaže kako podaci pokazuju da su mikrobi uključeni u formiranje ledenih struktura jer se ta količina tamnog materijala obnavlja dok ga s druge strane otapa vrućina sunca.