Matija Kopić, Mate Rimac, Sandro Mur i Marko Linke osnivači su hrvatskih startupa koji su tijekom ove godine privukli više od 100 milijuna kuna investicija u svoje kompanije. U Zagrebačkom inkubatoru poduzetništva u petak su navečer govorili o svojim kompanijama, investicijama i planovima.
Rimac je tako istaknuo da su u njegovu tvrtku Rimac automobili ove godine ušla trojica investitora, koji su ukupno uložili 10 milijuna eura. U Repsly koji su pokrenuli Marko Kovač i Marko Linke investitori su uložili 1,25 milijuna dolara, a u Kopićev Farmeron 2,65 milijuna. Bellabeat Sandra Mura i Urške Sršen privukao je interes ukupno 24 investitora koji su uložili 4,5 milijuna dolara u tvrtku koja djeluje u Zagrebu, Kini i SAD-u, a kroz nekoliko će dana predstaviti novi proizvod koji će pomagati majkama prije, ali i nakon rođenja beba.
'Možemo biti značajan gospodarski faktor'
Govoreći o svojoj kompaniji Mate Rimac je istaknuo kako im je proizvodnja rasprodana za sljedeće dvije godine te da rade i nove projekte, a razvijaju i modele automobila koji će se proizvoditi u većim količinama. Što se tiče Concept Onea, električnog superautomobila, Rimac je rekao da će ih ove godine proizvesti 2 ili 3, sljedeće već četiri. Druga tvrtka, Greyp, koja proizvodi električne bicikle, ove godine bi ih trebala proizvesti 70 do 80 komada. Govoreći o planovima za novi model u većim brojkama, plan je da 2017. proizvodi oko 200 automobila.
- Možemo biti jako značajan gospodarski faktor u državi - rekao je Rimac i dodao da im je cilj biti kao Ferrari, no ne nužno te veličine. Odgovarajući na pitanja oko usporedbe s električnim automobilom tvrtke Dok-Ing, rekao je kako nikada ne bi radio automobil za masovnu proizvodnju, zbog ogromnih komplikacija te da treba biti i realan u procjeni tržišta na koje ciljaš.
Zagreb će dobiti novu startup konferenciju
Na pitanje zagrebačke dogradonačelnice Sandre Švaljek, oko razloga ostanka u Hrvatskoj, Rimac je rekao da im dobro ide i ovdje, sretni su jer mogu naći dobre ljude, ali malo je teže doći do kupaca.
- Nijemci na nas gledaju kao mi na Albaniju - rekao je govoreći o lošoj percepciji Hrvatske, a dodao je i kako ne zna je li bilo pametno ili ne ostati, ali da se trude zaposliti što više ljudi. U kompaniji trenutno radi blizu 50 ljudi, a zapošljavaju i nove.
Švaljek je inače najavila i kako će Zagreb u studenome biti domaćin startup konferencije Zagreb Connect, na kojoj bi se trebalo natjecati 30 startupa
Sandro Mur iz Bellabeata govorio je o iskustvima mladih startupa te istaknuo kako danas morate stalno biti inovativni da bi uspjeli na tržištu.
- Amerika je kao ogromna ulica. Ako nikog ne znaš, nećeš ništa ni dobiti - rekao je na iskustvo u programu američkog inkubatora Y Combinator gdje je mogao od ljudi koje je upoznao i tražiti investiciju. Svima koji bi htjeli pokrenuti startup, poručio je kako treba biti fokusiran isključivo na projekt i samo na njemu raditi.
Istu je poruku imao i Matija Kopić iz Farmerona, koji kaže kako je ovaj posao iscrpljujuć, ali i puno se vraća nazad. Smatra da u cijeloj ovoj industriji ima puno praznih priča, dok bi svatko u konačnici trebao otići svaki dan do svog klijenta, razgovarati s njim i slušati njihove potrebe. Njegova tvrtka radi u Osijeku, ali i SAD-u, gdje razvijaju analitičke sustave za praćenje proizvodnje na farmama. Kaže i da bi volio imati priliku zaposliti koga želi, ili zadržati najbolje ljude, ali da oni isto tako imaju bolje prilike u ovom poslu.
Marko Linke iz Repslyja, koji razvija sustav za mobilno poslovanje na terenu, rekao je da rade u 40 država na raznim kontinentima, a tvrtka im ima urede u Bostonu i Zagrebu, gdje radi oko 20 ljudi. Tvrtka je ranije bila poznata pod imenom Salespod, no kako su razvijali i širili mogućnosti softvera, odlučili su i da to ime više ne odgovara svemu što nude te nakon dugog analiziranja odabrali Repsly.