To je to što me zanima!

Revolucionarni stroj oživljava organe koji će se presađivati

REVOLUCIJA KBC Zagreb prvi je, u ovom dijelu Europe, koji ima uređaj za reanimaciju izvađenih organa. Uređaj cijelo vrijeme mjeri funkcije, a sve promjene javlja na mobitel
Vidi originalni članak

Živimo u vrijeme kroničnih bolesti, donori su nam sve stariji, prosječna dob je 62 godine, a organi koje bismo željeli transplantirati sve su lošije kvalitete. Zato je transplantacijski centar KBC-a Zagreb nabavio uređaj za reanimaciju organa, pomoću kojeg nastojimo povećati broj donora i transplantacija, ali i poboljšati uspješnost tih procesa.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Istaknula je to u srijedu prim. dr. Jasna Brezak, koordinatorica transplantacijskog tima KBC-a Zagreb, predstavljajući uređaj koji nitko drugi nema, ne samo u Hrvatskoj nego u ovom dijelu jugoistočne Europe. Radi se o uređaju koji može reanimirati bubreg nakon što ga izvade iz tijela, prije nego što ga stave u pacijenta. Njegova vrijednost je 25.000 eura, ali kako ističe dr. Brezak, donosi velike uštede za zdravstveni sustav jer smanjuje postoperativne komplikacije i skraćuje boravak u bolnici nakon presađivanja organa.

Veći broj transplantacija

- Taj je uređaj velika ušteda za cijeli program transplantacije. Nakon njegova izuma 2004. godine to su prve prepoznale bogate zemlje, pa su za svaku svoju bolnicu nabavile više takvih uređaja - poručila je Brezak.

Stoga će KBC možda već početkom godine nabaviti još jedan.

- Cilj ovog uređaja je povećati broj ugradljivih bubrega. Danas se velik broj bubrega baca jer nisu učinkoviti, pa ih se ne može transplantirati u pacijenta, ali pomoću ovog uređaja to mogu ponovno postati - istaknuo je Goran Kruščić, predstavnik distributera uređaja LifePort Kidney Transporter.

Ono što je posebno kod njega je to da ne treba putovati s organom koji se transplantira. Kad bubreg dođe u Zagreb, oni ga u KBC-u priključe na uređaj, a potrebno je samo četiri-pet sati da ga se mehaničkim pulsiranjem vrati u život i stavi u pacijenta.

Ima i ugrađeni GPS

Dok radi, cijelo vrijeme mjeri temperaturu, koja mora biti do osam stupnjeva, protok tekućine, oksigenaciju... a sve promjene koje se dogode javlja na mobitel. Ima ugrađen i GPS, pa se u svakom trenutku zna gdje se nalazi. U slučaju prestanka rada, on i dalje štiti organ i održava ga na temperaturi jer led može izdržati 24 sata bez napajanja i ikakve intervencije. U KBC-u Zagreb trenutačno oko 90 pacijenata čeka na transplantaciju bubrega, a godišnje obave između 80 i 100 takvih zahvata. S tim da se njihov broj smanjuje iz godine u godinu jer su, kako je dr. Brezak istaknula, donori sve stariji.

- Ne želimo zamijeniti loš organ manje lošim nego dobrim organom - kaže Brezak.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • anox 11.10.2018.

    Ni to im na Rebru nece pomoci, jer su postali strojevi i uopce ih nije briga i nitko ne govori koliko je odbacivanja bilo vrlo brzo nakon transplantacije, samo je bitna brojka presadivanja... I onda takve ljude osude na dugogodisnju dijalizu, jer su postali visokosenzibilizirani i treba cudo da opet dobijes bubreg... Fuj, gade mi se svi na KBC Zagreb. Lp

  • zdravoljubac69 11.10.2018.

    Sve to zvuči dobro dok ne počnu prodavati takve u top shopu... Zlo i naopako!

  • 10.10.2018.

    Kako bi organo bio bolji nego što je uzet sa umrlog, jedino ga valjda dulje održavate svježim, jer uzimate sa mrtvog donora više sati nakon smrti. Zato je Hrvatska i prva u svijetu po broju organa jer uzima organe bez strogih kriterija, ali šta ima veze brojke su jedine važne.

Komentiraj...
Vidi sve komentare